Královský hrad v Písku měl mezi rezidencemi českých králů ve středověku obrovský význam. Svědčí o tom mimo jiné pravidelné návštěvy našich nejpřednějších panovníků.
Televizní zábava 90. let byla hlavně otevřená – jednak světu a konečně bez cenzury, a také svět vstoupil do televize. Diváci očekávali novinky, které jim nikdo neupřel.
Město Choceň si řadou akcí a výstav připomíná dlouhou tradici letecké výroby. Ta začala v roce 1935 a úspěšně pokračuje do dnešních dnů.
Pořad Kalendárium můžete nyní poslouchat na novém audioportále Českého rozhlasu www.mujrozhlas.cz.
Petr Vok z Rožmberka měl podle smlouvy ze září 1600 prodat a postoupit své sídelní panství českokrumlovské císaři a králi Rudolfu II. K předání došlo o rok později.
Být poslancem, to byla v dobách komunismu v podstatě volnočasová aktivita. Párkrát do roka dorazili na zasedání, něco odmávli a tím to končilo. Ale co po revoluci?
Už v době zápisu předmětu do sbírky českotřebovského muzea se vědělo, že jde o výjimečnou záležitost. Neobyčejný dřevěný špalek má svůj příběh, podaří se ho někdy odhalit?
Svatý Hostýn, nejznámější poutní místo Moravy, proslul zázrakem spojeným s vyhnáním Tatarů. Nález mince z doby Čingischána v roce 2020 tuto legendu potvrzuje.
Ženy píší detektivky lépe než muži. Proč? Protože umí snadněji manipulovat a vytvářet komplikované zápletky. Říká to severočeská autorka detektivek Veronika Černucká.
Ústav pro studium totalitních režimů zveřejnil rozsáhlou publikaci, která mapuje příběhy 232 osob popravených z politických důvodů během komunistického Československa.
Černé jezero je naše největší jezero a na Šumavě zároveň největší karové ledovcové jezero. Najdete ho ve výšce 1008 metrů nad mořem. V jeho názvu se odráží barva hladiny.
V jižních Čechách teče dost potoků a říček, takže se tu stavěly vodní mlýny, jichž v minulosti existovaly stovky. Přesto zde vzniklo i několik mlýnů na pohon větrem.
Patřil mezi takzvané muže 28. října, do české politiky ale zasáhl už mnohem dřív. Vystudovaný právník Alois Rašín byl poslancem už za Rakousko-uherské monarchie.
Jihočechy po tisíce let živila půda a minulé generace nedaly na rodnou hroudu dopustit. Dokazuje to i událost z roku 1935, kdy deník Venkov hledal nejstarší selské rody.
Mniši z cisterciáckého řádu přišli do Plas přesně před 880 lety. Klášter, v němž žili a působili, si teď mohou prohlédnout návštěvníci.
V devadesátkách vzniklo a brzy pak zaniklo mnoho politických stran a hnutí. Patřilo k nim i Občanské hnutí plné až přeplněné výraznými osobnostmi.
Od 60. let vyrobil stovky roztodivných strojů a strojků. Na výstavách na ně nadšeně reagují děti i dospělí. Výtvarník Václav Jíra našel svou inspiraci v poetice smetiště.