Zemřel uznávaný historik a autor mnoha knih o českých i středoevropských dějinách 19. a 20. století Jiří Pernes (76). Poslechněte si pořad z října 2024.
V Duchcově se v roce 1960 narodila československá tenistka a reprezentantka Iva Budařová. Hráčsky vyrostla v tamním sportovním klubu.
Od roku 1732 působil v městečku Velešín vikář Theofil Ignác Hostounský, který byl mužem schopným a činorodým. Pocházel z Plzně a byl potomkem zchudlého šlechtického rodu.
Pokud vyjdeme z definice, že rybníkem se rozumí lidmi postavené zařízení opatřené hrázemi, umožňující potřebné manipulace a určené primárně pro chov ryb, je to Rožmberk.
Co má společného Valašské Meziříčí, ženská káznice a literární postava nešťastné vražedkyně Maryši? Dozvíte se v dalším z dílů cyklu Záhady a tajemství Zlínského kraje.
Na Expu 58 v Bruselu věnovala československá vláda belgickému králi vázu s figurálním motivem. Jejím autorem byl semilský rodák, sklářský výtvarník Pavel Hlava.
Pořad Kalendárium můžete nyní poslouchat na novém audioportále Českého rozhlasu www.mujrozhlas.cz.
Na jihu Čech se dlouho uchovaly také kruté pohanské obyčeje – obřadní zabíjení zvířat v rámci nejrůznějších svátků. Jedním z nich bylo shazování kozla z kostelní věže.
Každý, kdo chce navštívit nejsevernější bod České republiky, by se měl pořádně podívat na mapu. Bude váhat, jestli má vyrazit do Frýdlantského nebo Šluknovského výběžku.
„Strašlivé vraždy. Trýznění lidí.“ „Masakr na lidech. Pomsta.“ „Dodnes si vyčítám, že jsem se jich nezastal.“ Tak vzpomínají pamětníci na poválečnou mstu Čechů vůči Němcům.
Chovatel slepic a králíků i jeden z architektů konečného řešení židovské otázky. Jaký byl válečný zločinec Adolf Eichmann? Popisuje kniha historičky Bettiny Stangnethové.
Předválečný starosta Uherského Brodu Bohuslav Luža byl mladším bratrem známého armádního generála Vojtěcha Luži. Válečná léta prožil jako vězeň a zemřel den po osvobození.
Při obraně Českého rozhlasu proti německým okupantům zemřel 6. května 1945 i Cyril Mach, řídící učitel školy v Hutisku-Zákopčí na Valašsku.
Za hranice nepřeváděl lidi jen Král Šumavy. Bylo jich mnohem víc. František Zahrádka dostal na svobodu za ostnaté dráty 11 lidí.
Roku 1591 se Vilém z Rožmberka rozhodl přilepšit svým mlýnům na Chvalšinském potoce. Aby měl dost vodní síly, odkoupil za 30 stříbrných grošů část vody Křemežského potoka.
Lidé sbírají leccos. Například Jiří Maria Sieber, zakladatel Sudetského muzea, má kromě mnoha dalších předmětů zhruba 140 klystýrů.
V jednotkách SS působilo v čase druhé světové války na půl milionu občanů z různých evropských zemí. Včetně Britů. Co byli zač? A proč se zařadili k obávaným smrtihlavům?