Následky mírné zimy a nedostatku deště trápí lesníky na Bruntálsku. Stromům sucho neprospívá. Jde hlavně o smrky, které nemají hluboké kořeny.
Řeč je o emisích metanu z průmyslových zařízení hlavně v uhelné, plynové a ropné energetice. Téma pro klimatického zpravodaje Jana Kalibu.
Za chovatelskou senzaci světového formátu se považuje rozmnožování varanů komodských v pražské zoo. Proslulá zoo v anglickém Chesteru odchovala zatím jen šest mláďat.
Nadace St. Joachim pořádá 4. ročník Stříbrné stopy, seriálu turistických výletů po Krušnohoří. Detaily o první trase a výbavě prozradila více organizátorka Lena Pintnerová.
Současnost ovládají dva výrazné trendy: prudký rozvoj AI nástrojů a dekarbonizace. Rozvoj AI nezastavíme, snižovat její uhlíkovou stopu musíme u zdroje energie.
Padesát středoškolských studentů z Jičína a z Hradce Králové vysázelo v Prachovských skalách nové stromy. Zalesňovali lokalitu poškozenou kůrovcem.
Pro druhy, jejichž životním prostorem jsou města, se mění zdroje nebezpečí i způsob, jak o sobě dávají vědět. Jak ošetřit skleněné plochy, aby pro ptactvo byly bezpečné?
Divocí šimpanzi ze západní Afriky byli poprvé pozorováni při konzumaci a sdílení ovoce obsahujícího alkohol.
V Ústeckém kraji přibylo za posledních 15 let výrazně ploch, kde se pěstují okurky nakládačky. Loni jich zemědělci sklidili přes 10 300 tun.
V Národním parku České Švýcarsko teď ornitologové ve velkém monitorují ptáky. Slouží jim k tomu 50 nahrávacích bodů.
Rostliny lužní a hájové, kterým vyhovuje jarní období a toulavý stín. Divoký kosatec i tulipán a drobnou odkvétající bylinku v podrostu nám ukázal botanik František Lamla.
Zatímco kácení lesů je nepřehlédnutelný proces, zalesňování může léta unikat naší pozornosti. Někde si příroda poradí nálety, většinou ale musí pomoct sazenice.
Nejhlubší zatopenou jeskyní světa je Hranická propast u Teplic nad Bečvou. Má hloubku minimálně 450 metrů, potápěčské sondy ale stále ještě nedosáhly jejího dna.
Parazoo ve Vlašimi letos pojala tradici hledání velikonočních vajíček poučně. Připravila akci, při které návštěvníci hledají vejce čejky chochotalé.
„Dřív byly kytice víc kulaté a tím se popírala jejich přirozenost. S tím jsme začali pracovat a před těmi 15 lety jsme přinesli do Brna jiný styl,“ říká Markéta Střechová
Kalifornské úřady přijímají denně stovky telefonátů lidí, které znepokojilo neobvyklé chování lachtanů. Na vině jsou podle mořských biologů kvetoucí mořské řasy – rozsivky.
Evropa loni vyrobila rekordních 45 % své elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, vyplývá ze zprávy o stavu evropského klimatu za rok 2024.
Vlci ani bobři nezpůsobí takové škody jako kormoráni. Rybářům v celém Česku vyplatí ministerstvo životního prostředí zhruba 70 miliónů korun ročně.