Vědec Václav Smil píše knihy převážně o energetice a životním prostředí. Ta, která nás zajímá, vzbudila ve světě velký ohlas – zaujala prý Marka Zuckerberga i Billa Gatese.
Drábské světničky v Příhrazských skalách v Českém ráji začnou opravovat. Kolem pískovcových skal povedou chodníky, bude tam nové zábradlí i schodiště na hrad.
V chráněné krajinné oblasti České středohoří přibývá nelegálních vjezdů aut a čtyřkolek. Ty jsou přitom v chráněných oblastech zakázané.
Všechno to začalo novinovým článkem v Canberrských Timesech v roce 1985. Pisatel navrhoval výrazně zvýšit počet letů startujících z melbournského letiště.
Hejna temně bzučících chroustků letních obtěžují majitele zahrad. Populace těchto brouků je letos aktivnější než v minulých letech. Lidé si jich všimnou hlavně za soumraku.
Tropy nahradilo ochlazení a bouřky, které mají v rádu dnů zesílit. „Pro východní části republiky bude platit výstraha s nejvyšším stupněm varování,“ říká meteorolog Žák.
V Bobří soutěsce u Verneřic začalo po letech vyklízení popadaných stromů z koryta potoka. Lesníci k práci využívají těžkou techniku včetně speciálního kráčejícího bagru.
Steve Lichtag se jako první ponořil k velkému bílému žralokovi bez ochranné klece. Jeho filmy jsou známé po celém světě. Začínal ale jako herec v komedii Holky z porcelánu.
Stále častěji se zvěř z hor stahuje do okrajových částí vesnic a měst. To má za následek častější střety s člověkem i škody na lidském majetku.
Naším hostem je tentokrát Stanislav Chvapil, vedoucí skupiny pro výzkum čápů v Česku a na Slovensku, který už přes 40 let kroužkuje čapí mláďata.
Fialová, oranžová, žlutá, hnědá i šedá – všemi těmito barvami hrají vietnamští gekoni. V době páření je jejich zbarvení ještě výraznější.
Nová, a zřejmě poslední kniha známého britského přírodovědce a dokumentaristy, který už přes šedesát let s velkým zápalem představuje přírodní krásy světa.
Plumlovská přehrada je jedním z nejvyhledávanějších míst pro rekreaci na Prostějovsku. Její hlavní funkcí je ale regulace povodňových průtoků na řece Hloučele.
Se zoologem Pavlem Bendou si povídáme o vážkách. V České republice bylo pozorováno zhruba 70 druhů těchto živočichů. Dobrou lokalitou pro ně jsou i Labské pískovce.
S příchodem léta začalo rojení kůrovce, který ohrožuje také Slavkovský les na Karlovarsku. Lesníci proto nasazují ochranná opatření v podobě lapáků a feromonových lapačů.
Je stanovení nových klimatických cílů v zájmu evropských občanů? Diskutují europoslanci Alexandr Vondra (ODS) a Luděk Niedermayer (TOP 09).
V Bobří soutěsce začalo vyklízení popadaných stromů z koryta potoka. V soutěsce i nejbližším okolí proto platí přísný zákaz vstupu do lesa.
Zeleninu pěstují v obrovském skleníku na farmě v Dolní Lutyni u Karviné, chutná ale jako ze zahrádky. Nepoužívají pesticidy, ale biologickou ochranu proti škůdcům.