Antimonopolní úřad vyloučil kartelovou dohodu tří největších bank
Tři české největší banky neuzavřely kartelovou dohodu o zvyšování bankovních poplatků. Takový je výsledek šetření antimonopolního úřadu, který nenašel žádné důkazy o tom, že by se Komerční banka, ČSOB a Česká spořitelna na výši poplatků dohodly, nebo že by sestavovaly balíčky služeb záměrně tak, aby byly těžko porovnatelné s konkurencí.
Podle předsedy antimonopolního úřadu Martina Peciny se nikomu nelíbí, jak banky zvyšují poplatky, to ale ještě neznamená, že je to trestné.
"Jediným relevantním nepřímým důkazem bylo, že ředitelé spolu chodili na oběd, což pochopitelně není dostatečné k tomu, abychom vyvodili nějaké sankce. Nevylučuji, že se na banky znovu podíváme, ale v tomto okamžiku není žádná z nich v dominantním postavení," řekl Radiožurnálu Pecina.
Banky samozřejmě rozhodnutí antimonopolního úřadu přivítaly. "Rozhodnutí úřadu je plně v souladu s naším očekáváním. Od začátku vyšetřování bylo naše stanovisko takové, že kartelová dohoda neexistuje, že se Česká spořitelna na účastnila ani neúčastní žádné kartelové dohody," uvedla mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková.
Na poplatky si stěžovala řada lidí i Sdružení obrany spotřebitelů, které kritizovalo poplatky za rušení běžných účtů. Ty podle něj prakticky znemožňovaly klientovy změnit banku. Většina bank už ale tyto poplatky zrušila. Podle mluvčí sdružení obrany spotřebitelů Ivany Pickové se banky prostě chovají tak, jak jim to trh umožní.
"Doufáme, že i působení našeho sdružení pomůže k tomu, že banky si uvědomí, že nejsme banánovou republikou a že přece jenom by stálo za to nastavit tady podobné podmínky pro klienty, jaké jsou i v jejich mateřských zemích," řekla Picková.
Také podle některých analytiků si spotřebitelé mohou svou pohodlností a neochotou měnit finanční ústavy za vysoké poplatky tak trochu sami. "Hlavní důvod, proč se u nás poplatky zdají být vyšší než v okolních zemích, může být ten, že struktura trhu je taková, že tři největší banky mají šedesát sedmdesát procent trhu, takže mají dominantní postavení," upozorňuje Jiří Staník z Wood and Company.
Přístup bank se ale podle něj možná brzy změní. "Tím, jak se bude zvyšovat objem hypotečních nebo spotřebních úvěrů, tak konkurence zvlášť malých bank bude růst a tlak na to, aby se snížila cena, bude čím dál větší," míní analytik.