Ozvěny dne 4. 5. 2004
Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.
Obyvatele Ústí vyděsil únik plynu z místní Spolchemie
Už podruhé za 14 dnů unikly z ústecké Spolchemie oxidy síry. Téměř hodinu se nad městem držel kyselý mrak, který dráždil dýchací cesty. Podle magistrátu a České inspekce zdraví lidí neohrožoval. Místním však dochází trpělivost. Vadí jim hlavně, že zprávy o havárii dostávají pozdě jak z chemičky, tak z magistrátu. Jak zjistila reportérka Ivana Solničková, Ústečané pochybují o účinnosti bezpečnostních opatření ve Spolechemii.
Projev občana Ústí nad Labem: Chemička už aby zmizla votuď.
Projev občanky Ústí nad Labem: Ať to pouštějí v noci aspoň, ne. Nakopat do řitě potřebujou.
Ivana Solničková: Na zmenšení rizik podniku město nestačí. Podle náměstka primátora Tomáše Jelínka by se měl o svůj majetek starat také stát.
Tomáš Jelínek: Se domnívám, že stát by skutečně k tomuto polostátnímu podniku měl přistoupit velice zodpovědně, dát peníze do bezpečnosti, ekologizace Spolchemie, protože, myslím si, že 1,3 miliardy, jak nám bylo řečeno, je sice velká částka, ale stále dosti malá na to, jaké nebezpečí Spolchemie v centru města představuje. No a pokud k tomu nedojde, pak se musíme velmi seriózně zabývat tím, co dál s chemičkou.
Ivana Solničková: Naměřené hodnoty při úniku oxidu sírového byly podle informací magistrátu hluboko pod hygienickou normou. Tuto informaci také potvrdili pracovníci Inspekce životního prostředí.
Z psychiatrické léčebny v Bohnicích utekl nebezpečný pacient
Na svobodě se pohybuje velmi nebezpečný pacient, který utekl z pražské psychiatrické léčebny v Bohnicích. 27letý David Římal trpí paranoidní schizofrenií a včera večer se nevrátil z vycházky po areálu léčebny. Pod dohledem psychiatrů je kvůli zvlášť brutálnímu násilnému činu. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí pražské policie Daniela Razímová.
Daniela Razímová: Má nařízen výkon ochranného ústavního léčení v psychiatrické léčebně Městským soudem v Praze od roku 2001. Mladík je nebezpečný především svému okolí a v minulosti se už po útěku z léčebny dopustil násilného trestného činu. Policisté touto cestou varují spoluobčany před tímto mužem a upozorňují je, aby se sami nepokoušeli Davida Římala zadržet.
Římal má štíhlou 181 centimetrů vysokou postavu, hnědé středně dlouhé vlasy a zelenohnědé oči. Nosil plnovous, ale mohl si ho oholit. Jakékoli informace o uprchlíkovi čekají policisté na známé lince 158.
Rozhlasoví moderátoři nemusí mluvit spisovně
Moderátorům zpravodajství v soukromých celoplošných rádiích a televizích zákon přece jen nebude ukládat, aby mluvili spisovně. Poslanci totiž nakonec dali zapravdu senátorům a příslušnou novelu napodruhé schválili bez takové povinnosti. Jak potvrzuje náš parlamentní zpravodaj Vít Dvořák, dnešní projednávání této předlohy ve sněmovně bylo velmi bouřlivé a nechyběly ani slzy.
Vít Dvořák: Spisovnou češtinu ve zpravodajství soukromých rádií a televizí chtěli uzákonit komunisté. I ministr kultury Pavel Dostál se ale postavil proti a použil pár příkladů.
Pavel Dostál: Televize Nova by porušovala zákon, pokud by část svých zpráv vysílala ve slovenštině.
Vít Dvořák: O nesmyslnosti přišel poslance přesvědčit i senátor lidovců Karel Bárta. Připomněl Karla Čapka.
Karel Bárta: Cituji: Není to náhoda, že každý násilný režim omezuje čili usměrňuje ducha. Tomuto ujařmení nebo zkurvení ducha pomáhají velikou ideovou horlivostí právě intelektuálové.
Vít Dvořák: A právě tato slova vehnala slzy do tváře komunistické poslankyni Ivaně Levé, která návrh na spisovnou češtinu sepsala. Kolegové ji museli vyvést ze sálu.
Ivana Levá: Když začal o tom zkurvení a tak dál, nejsem na hrubé výrazy a dost těžko takovouhle argumentaci unáším.
Vít Dvořák: Komunisté se ale nevzdávají. S podobným návrhem přijdeme znovu, řekla dnes poslankyně Levá.
Exministryně Součková hovořila s poslanci
Exministryně zdravotnictví Marie Součková předala poslancům z parlamentní vyšetřovací komise recept, jak vyhrát spor s firmou Diag Human. Pomoci tomu má Součkové tajný svědek. Diag Human se dožaduje desetimiliardového odškodnění za zmařený obchod s krevní plazmou. Naše parlamentní zpravodajka Milada Richterová zaznamenala nejen dosavadní závěry komise, ale i tvrzení Součkové.
Marie Součková: Vůbec bych nehovořila o tom, že by Česká republika měla cokoliv platit. Kroky, které jsem směřovala, vedly k tomu, aby se zcela jasně vydefinovalo, zda Česká republika způsobila danou újmu, či nezpůsobila. Já se domnívám, že nikoliv.
Milada Richterová: Součková dnes také členům sněmovní vyšetřovací komise řekla jméno svědka, který má podle ní vnést do případu nové světlo a možná i obrat. Poslanci jen řekli, že jde o člověka, který byl před lety u výběrových řízení na obchodování s krevní plazmou. Místopředseda komise Milan Cabrnoch potvrdil, že vyšetřování případu ukončí koncem května. Zda bude muset stát firmě odškodnění zaplatit, zatím neví.
Milan Cabrnoch: To já v tuhle chvíli nemůžu říct, já nejsem ani právník ani znalec rozhodčích řízení a dalších věcí, takže to necháme odborníkům. My zde shromažďujeme informace a na závěr se komise dohodne na nějakém závěru. Možná jeho součástí bude nějaké doporučení, možná pouze konstatování získaných informací a skutečností.
Náměstek vicepremiéra odmítá své zapletení do kauzy soudce Berky
Náměstek vicepremiéra Petra Mareše, František Kozel, odmítá, že by byl zapleten do kauzy konkurzního soudce Jiřího Berky. Police Kozla a sekčního šéfa Národního bezpečnostního úřadu Vladimíra Šišu podezírá, že chtěli ovlivňovat z pozice svých funkcí vyšetřování případu, ve kterém je Berka s dalšími čtyřmi muži obviněn ze zločinného spolčení kvůli podezřelým konkurzům. U Kozla a Šiši policie našla dokumenty, které s kauzou souvisejí. Jak informuje reportérka Viktorie Hošková, Kozel dnes novinářům předal seznam všech materiálů, které policisté zajistili u něj v kanceláři na Úřadu vlády.
Viktorie Hošková: Kozel tvrdí, že vůbec nevěděl, k čemu se listiny a záznamy na zajištěných disketách vztahují. Podle něho patří diskety s informacemi k případu jeho zeti Petru Tuhému, který je v kauze Berky jedním z obviněných.
František Kozel: Při běžném provozu rodiny, kdy on při návštěvě u nás využíval můj stůl, jsem našel igelitovou taštičku na stole, která nebyla moje, tak jsem předpokládal, že tam zapomněl věci.
Viktorie Hošková: Vysvětluje náměstek Kozel.
František Kozel: Vzal jsem je s sebou do Prahy a jediné místo, kde se věci neztratí, je trezor, který já nepoužívám, tak jsem to tam vložil.
Viktorie Hošková: František Kozel je podezřelý také z toho, že shromažďoval údaje o lidech, kteří případ Berky vyšetřují a snažil se je ovlivnit. Kozel se ale ohrazuje, že ho s kauzou spojuje pouze příbuzenský vztah s Tuhým. Státní zástupce Jaroslav Dolejší ale zdůraznil, že jako žalobce může přihlížet pouze k tomu, co náměstek uvede v trestním řízení.
Jaroslav Dolejší: Zatím k věci nevypovídal.
Viktorie Hošková: Teď policie zjišťuje, na kolik mohly materiály nalezené u Kozla a Šiši oběma posloužit k ovlivňování případu.
Jaroslav Dolejší: Míra, jakou mohli tu kauzu tou držbou materiálů ovlivnit, bude předmětem dalšího posouzení.
Viktorie Hošková: O tom, zda budou obviněni, je podle Dolejšího předčasné spekulovat. Předpokládá ale, že v souvislosti s touto kauzou brzy obviní jiné dva vysoké státní úředníky.
Korupční fotbalový skandál se dále šíří
Grémium Českomoravského fotbalového svazu se zabývalo údajnou korupcí v utkání 1. FC Synot - Sparta Praha. Jeho členové ale neměli informace od policie, podle kterých by mohli něco vyřešit. Aby policie na jejich žádost musela do měsíce zareagovat, podali podnět k šetření, jestli neporušili sportovní ředitel Synotu Hastík a rozhodčí Hruška svým konáním zákon. Předseda svazu Jan Obst pak shrnul dvě nejdůležitější rozhodnutí.
Jan Obst: Bylo potvrzeno, že po utkání 29. kola Baník - Sparta bude předáván pohár mistra ligy vzhledem k tomu, že výsledky dosažené na hřišti platí a dosud nebyl shledán žádný důvod je měnit. Rozhodčí Hruška, který byl v celé té záležitosti namočen, do konce soutěžního ročníku nebude obsazován a co s ním bude dál, o tom bude rozhodnuto na základě právě těch informací, které od policie netrpělivě očekáváme.
Za chvíli se k tématu vrátíme v Radiofóru, diskusním pořadu Českého rozhlasu 1 Radiožurnálu.
Krátké informace
Poslanci odmítli návrh svých kolegů z ODS odškodnit lidi postižené okupací Československa v roce 1968. Zamítnutí předlohy prosadili především levicoví poslanci.
Na 14 milionů korun se vyšplhala škoda, kterou způsobil oheň v olomouckém skladu dřevěných palet. Požár zaměstnal 80 hasičů. Těm se ho podařilo lokalizovat kolem 4. hodiny ranní. Policie nevylučuje, že oheň někdo založil úmyslně.
Policisté našli poblíž Pomníku smíření na Bukové hoře na Náchodsku podezřelý předmět, pravděpodobně výbušný systém. Zřejmě ho tam ukryl důchodce Vladimír Štěpánek, kterému se přičítá několik bombových útoků na železniční trati, vysočanskou nemocnici či památníky v Praze.
Evropský parlament odmítl vyslovit nedůvěru Evropské komisi
Evropský parlament jasně odmítl vyslovit nedůvěru Evropské komisi. Hlasování vyvolala skupina poslanců, kterým se nelíbí, jak komise postupovala ve skandálu kolem statistického úřadu unie Eurostatu. Aféra propukla před rokem. Tehdy byly odhaleny dlouholeté podvody ve statistickém úřadu unie, který patří právě pod komisi. Jak informuje ze Štrasburku redaktorka Helena Šulcová, vůbec poprvé hlasovali také naši zástupci.
Helena Šulcová: Po skandálu s únikem milionu eur na konta mimo kontrolu unie sice přišly o místo špičky Eurostatu, někteří poslanci ale žádali vyvození politické odpovědnosti. Vyslovit komisi nedůvěru se ovšem v Evropského parlamentu nepodařilo. Pro zvedlo ruku jen 88 europoslanců, proti jich hlasovalo 515. Také většina našich zástupců návrh nepodpořila.
Jan Zahradil: De facto na posledním zasedání Evropského parlamentu chvilku před volbami ve chvíli, kdy navíc ještě mají být kooptováni do té komise noví členové, tak hlasovat o jejím odvolání je prostě zbytečné.
Libor Rouček: V době, kdy se Evropa rozšiřuje, kdy na nás čekají další výzvy, není záhodno, aby prostě byla nějaká nestabilita na úrovni Evropské komise.
Helena Šulcová: Říkal Jan Zahradil z ODS a Libor Rouček z ČSSD. Jediný, kdo z našich poslanců hlasoval pro vyslovení nedůvěry komisi, byl komunista Miloslav Ransdorf. Podle něj je totiž rozhodování komise často neprůhledné.
Miloslav Ransdorf: Obrovská váha rozhodnutí malé hrstky lidí může svádět k tomu, aby převážil subjektivní názor.
Helena Šulcová: Zítra by Evropský parlament definitivně schválit nové členy Evropské komise ze vstupujících zemí, tedy i našeho Pavla Teličku. Hlasovat se bude nikoliv o každém zvlášť, ale o všech dohromady.
Británie se zabývá podezřením z týrání iráckých zajatců
Podezřením, že britští vojáci mučili irácké zajatce, se dnes v Londýně zabývali zákonodárci. Případ odstartoval populární deník Daily Mirror. Jak poznamenává redaktor Vít Pohanka, podobně jako ve Spojených státech se tak v Británii rozproudila debata o tom, zda cizí vojáci v Iráku respektují základní práva místních obyvatel.
Vít Pohanka: List Daily Mirror otiskl o víkendu snímky, které mají dokazovat, že s Iráčany nezacházejí špatně jenom Američané, ale také příslušníci královnina Lancashirského pluku. Michael Binien je politickým zpravodajem londýnských Timesů. Podle něj už samotná debata na toto téma poškodila britské ministerstvo obrany i politicky. Dlouhodoběji pak může mít tato aféra důsledky pro celý kabinet Tonyho Blaira.
Michael Binien: Myslím, že ty obrázky v každém případě přispějí k debatě o roli Británie v Iráku a zvýší nespokojenost s přístupem vlády. Labouristická strana premiéra podpořila jen tak tak před válkou, ale myslím, že teď sentiment jejich členů proti přítomnosti v Iráku určitě roste.
Vít Pohanka: Michael Binien z londýnských Timesů tak soudí, že Daily Mirror otevřel kauzu, která může poškodit nejenom pozici premiéra Blaira uvnitř labouristické strany, ale i vládu před všeobecnými volbami, které se očekávají v příštím roce.
Napětí v gruzínské Adžárii roste
Situace v gruzínské Adžárii se vyostřuje. Mluvčí vůdce Adžarské republiky Aslana Abašidzeho popřel, že policie v Batumi násilně rozehnala opoziční demonstraci. Nepokoje v Gruzii, které zneklidňují nejen region, ale i světové mocnosti, sleduje zpravodaj Českého rozhlasu v Rusku Petr Voldán.
Petr Voldán: K žádným násilným akcím proti opozičním studentům, kteří ignorují prohlášení o zrušení mítinku v době výjimečného stavu, nedošlo. Tvrdí tisková tajemnice adžarského lídra. Přitom vedení autonomní republiky připouští, že se hasiči pokusili rozehnat demonstranty v Batumi vodními děly. Zprávy z Adžárie navíc uvádějí, že proti demonstrantům použily speciální oddíly také obušky. Řada studentů byla zraněna, někteří mají být v kritickém stavu. Gruzínský prezident Saakašvili trvá na splnění podmínek ultimáta, především odzbrojení polovojenských oddílů, což Abašidze odmítá. Mezitím vyzval gruzínský parlament adžarského vůdce k rezignaci. Požaduje také vypsání předčasných voleb v autonomní republice, jejíž lídr se odmítá podvolit centrální vládě, ale proti kterému roste odpor i uvnitř Adžárie.
Českotěšínská tragédie před soudem
V Karviné začal ostře sledovaný proces s řidičem Mercedesu, který při tragické dopravní nehodě zabil tři policisty. Opilý a ve vysoké rychlosti narazil svým luxusním autem do jejich služební Felície. Později se ukázalo, že má na svém kontě už 34 dopravních přestupků. Havárie se odehrála na podzim loňského roku v Českém Těšíně, kdy policie odstartovala první z bezpečnostních akcí typu Kryštof. Jak dodává redaktorka Andrea Čánová, soudní přelíčení provázely obrovské emoce ze strany příbuzných obětí.
Jaroslava Rusnoková: Já si myslím, že on je sprostě zavraždil. Já nikomu nic nepřeju, neboť jsem věřící, a syna už mi nikdo nevrátí.
Andrea Čánová: Říká 47letá Jaroslava Rusnoková. Její syn Martin při nehodě řídil policejní auto. Bulawův advokát Miloslav Kias říká, že spoluvinu za nehodu mají i mrtví policisté.
Miloslav Kias: Řidič policejního auta nerespektoval dopravní značku Stop, dej přednost v jízdě a vjel na hlavní silnici.
Otakar Cibien: Kdyby obžalovaný Bulawa dodržel povolenou rychlost jízdy, tak by zcela bez problémů bezpečně vyjel z té silnice.
Andrea Čánová: A tak na tyto argumenty reagoval státní zástupce Otakar Cibien. Soudce potvrdil, že proces určitě tento týden neukončí, protože se mu omluvil důležitý svědek, řidič kamionu, který místem nehody projížděl.
Světem se šíří nový internetový červ
Světem se rychle šíří nový internetový červ. Sasser využívá chyby v operačních systémech Windows 2000, XP a 2003 a experti ho označují jako středně nebezpečný. Pro běžného uživatele je velmi nepříjemný. Způsobuje totiž opakovaně náhlé vypnutí a restartování systému. Sasser už nakazil na 18 milionů počítačů. Způsobil potíže mnoha americkým, německým či britským firmám a zasáhl také Evropskou komisi. Další informace má naše zpravodajka při Evropské unii Pavla Kvapilová.
Pavla Kvapilová: Sasser začal komplikovat práci také bruselským úředníkům. V budovách komise zaplevelil na 1200 počítačů. Červ zasáhl hlavně tiskové oddělení a také kanceláře některých komisařů. Počítačoví experti komise se snaží dostat situaci pod kontrolu. Sasser, který má zřejmě původ v Rusku, se objevil minulý týden a postupuje lavinovitě. Nešíří se elektronickou poštou, stačí prosté připojení na internet. Hlavní nebezpečí nákazy je přitom podle odborníků v tom, že citelně snižuje výkon systému.
Dnes proběhne zatmění Měsíce
Večerní oblohu dnes zkrášlí úplné zatmění Měsíce. Ten vstoupí do zemského stínu krátce před 21. hodinou a zcela ho opustí až 12 minut po půlnoci. Většina astronomických observatoří bude mít pro návštěvníky otevřeno. Zjistil to redaktor Marek Janáč.
Marek Janáč: Nejhezčí podívaná na oblohu by měla začít ve 21 hodinu a 53 minut, kdy se Měsíc zcela ponoří do cihlově červeného zemského stínu. Rudou barvu vytváří lom slunečního světla v atmosféře Země, říká astronom Pavel Gabzdyl z brněnského planetária.
Pavel Gabzdyl: Někdy zase nastává to zatmění velice tmavé a to v případech, kdy ta naše zemská atmosféra je velice silně zaprášená.
Marek Janáč: Dnešní zatmění by mělo být světle oranžové, předpokládají vědci.
Pavel Gabzdyl: Pokud vím, tak žádná silnější sopka neexplodovala.
Marek Janáč: Jeden z nejkrásnějších nebeských úkazů ale bude z našeho území vidět jen s velkým štěstím. Stínit nám budou mraky, lituje Gabzdylův kolega Jiří Dušek.
Jiří Dušek: Na druhou stranu přece jenom jsou jakési možnosti, jak ten úkaz pozorovat i nepřímo, protože v České republice alespoň na jednom místě a v zahraničí na víc místech bude vlastně probíhat přímý přenos tohoto úkazu na internetu.
Marek Janáč: U nás se na přenos do internetu chystá minimálně ostravská a karlovarská hvězdárna. Astronomové mají připravena pásma o výzkumu Měsíce a posílily své služby.
Jiří Dušek: Takže si prostě jenom prodloužíme otvírací dobu.
Marek Janáč: K pozorování zatmění je vhodné místo s volným výhledem na jihovýchod nejlépe mimo rušivé veřejné osvětlení měst. Dalekohled není nezbytný.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Beneš: Nabídka Korejců na Dukovany je platná do konce června, věřím, že ji prodlouží. EDF chce tendr zbořit
-
Bahamy, Singapur nebo Japonsko: šéf sportovní agentury létal na ‚služebky‘ do exotiky
-
MEDIAN: Volby by vyhrálo ANO. Motoristé mají podle průzkumu 7 procent, SOCDEM 4,5 procenta
-
Přijde do EU další Maďarsko? ‚Nemyslím si to. Rozšíření je v našem zájmu,‘ říká prezidentův poradce