Boj proti korupci

1. leden 2006
Host Jany Klusákové

Uvádíme víkendový a zároveň novoroční pořad, ve kterém vám představujeme zajímavé osobnosti. Architekt Vlado Milunič mi nedávno řekl, chceš si prima užít, ťukni si na internetu na firmu bruntálského podnikatele Petra Czasze. Ťukám a zjišťuji, že Petr Czasch na mnoha stránkách říká nejspíš pravdu o tom, nač přišel během 15 let podnikání ve stavebnictví. V roce 1990, když firmu zakládal, měli 6 zaměstnanců. Skupina řemeslníků vykonávala jednoduché stavební zakázky. Ty se časem rozrůstaly a tak měla firma v roce 2002 230 zaměstnanců. Dnes Czaszův podnik kvalifikovaně staví, rekonstruuje a sanuje. Jak se máte, pane Czaszi, na prahu nového roku, jak se daří vaší firmě?

Host (Petr Czasch): Mám se dobře, když jsem zdravý, tak jsem spokojený. Firmě se myslím taky daří, loňský rok byl dobrý a přál bych si, aby letošní byl taky takový. Dobří jsme byli především v tom, že se nám podařila ustát jakási nešťastná situace, která nás provázela dá se říct poslední tři roky od doby, co jsem se vzepřel té korupci.

Moderátor (Jana Klusáková): Zásluhou své pravdomluvnosti patříte dnes k nejznámějším českým podnikatelům. Neznám nikoho dalšího v této profesi, kdo by prohlásil: "90 procent veřejných zakázek ve stavebnictví je podplacených. Drobnější úplatky jdou zprostředkovatelům, velké politickým stranám." Konec citátu. Jak to, pane Czaszi, víte?

Host (Petr Czasch): Zabývám se tou korupcí poměrně dlouho a prostě poznal jsem, jak ten systém funguje. Mám spoustu známých mezi stavebníma firmama a různýma našima subdodovatelama a vím, že ta korupce, to není jenom otázka těch vztahů mezi objednatelem a zhotovitelem, ale jsou tím postižené i subdodavatelské vztahy, dodávky materiálu a tak dále, takže ty drobné úplatky jdou celým spektrem toho stavebnictví, no a ty velké úplatky, to už známe z médií, že, jak to probíhá.

Moderátor (Jana Klusáková): Vy jste majitelem úspěšné firmy, také musíte podplácet?

Host (Petr Czasch): No, kdysi jsem musel, ale už to nedělám. Ale ten úplatek, to nemusí být vždycky jenom jako koruna někomu do kapsy. To může být takovej projev servility, náklonnost k někomu.

Moderátor (Jana Klusáková): Stane se i teď, že po vás někdo chce úplatek?

Host (Petr Czasch): Poslední tři roky už se mi to nestalo.

Moderátor (Jana Klusáková): Já jsem slyšela od svých známých, ale to nejsou veřejné zakázky, to jde o soukromé zakázky, že na stavebním odboru tak dlouho jim dělají potíže a je to tak jaksi jasné, i když nevyslovené, oč jde, že nedáš, nedostaneš.

Host (Petr Czasch): No tak, o stavebních úřadech se to traduje tady tahle pověst. Já jsem se do kontaktu se stavebním úřadem za svého podnikání prakticky nedostal, my stavíme podle projektu, který už je nějakým způsobem povolený, ale ti zákazníci mnohdy o tady takových praktikách jako vykládají.

Moderátor (Jana Klusáková): A myslíte si, že existují i stavební odbory, kde se toto neděje?

Host (Petr Czasch): Já su o tom přesvědčenej, ta naše společnost je vždycky složena z toho dobrého a špatného, tak jak ve firmě dobré zedníky, máme i špatné zedníky, tak jako máme dobrého zubaře, špatného zubaře, dobrého politika, špatného politika, tak je i dobrý úředník a špatný úředník, takže stoprocentně jsou-li poctiví úředníci, poctiví politici, bohužel si myslím, že jsou v minoritě.

Moderátor (Jana Klusáková): Narodil jste se v roce 1960 v Bruntále, v životopise uvádíte, že vaše matka Jindřiška je Valaška a váš otec Bruno je Němec. Máte také německou národnost. Proč?

Host (Petr Czasch): To nevím. Mě nenapadlo ani se zeptat máti, já jsem měl za to, že se to dává vždycky po otcovi, takže mám německou národnost.

Moderátor (Jana Klusáková): Nekomplikuje vám německá národnost život a práci v České republice?

Host (Petr Czasch): Ne, rozhodně ne, to prakticky se vůbec nikde nelustruje nebo se to nějak nepoptává, jako klukovi mě a bráchovi nadávali do Hitlerovců, do fašistů a tak dále a my jsme nerozuměli, jako o co jde. Brali jsme, že máme německou národnost jako asi nám proto nadávají, že ale ještě jsme vůbec nevěděli, co za tím vším je, ale od té střední školy už vlastně jsem nikde nenarazil na to, že by někomu vadila moje národnost.

Moderátor (Jana Klusáková): Ano, já znova připomínám, že jste rozen v roce 60, mluvíte německy?

Host (Petr Czasch): Dnes jsem to zrovna komusi říkal, že po čtvrtém pivě celkem plynně.

Moderátor (Jana Klusáková): Vyučil jste se zedníkem, pak jste maturoval na Stavební průmyslovce v Opavě. Od roku 81, tehdy vám bylo 21, jste byl zedníkem, zednickým parťákem, mistrem a stavbyvedoucím. V červnu 90 jste začal podnikat. Firma vzkvétala a rostla, poprvé jste musel propouštět až po 12 letech podnikání. Je pravda, že jste mezi prvními propustil svého vlastního bratra?

Host (Petr Czasch): Ano.

Moderátor (Jana Klusáková): Proč?

Host (Petr Czasch): Byli jsme v takové situaci, že se vědělo, že musíme začít propouštět, protože té práce jsme opravdu neměli a jiné řešení prakticky nebylo a bratr prakticky se nabídl jako první nebo odešel jako první. Nebyla to lehká situace v žádném případě ne. Určitě jsem tehdy brečel tak, jak mě to možná bere aj teď.

Moderátor (Jana Klusáková): A co vás přinutilo propouštět, buďte prosím konkrétní. Byl to nedostatek práce, nějaké zrušené zakázky nebo co se stalo?

Host (Petr Czasch): No, nedostatek práce.

Moderátor (Jana Klusáková): A do té doby byl dostatek, pak byl náhle nedostatek, už se přestalo stavět?

Host (Petr Czasch): Ne, zakázkový život běží v jakýchsi sinusoidách, to znamená, že chvíli je dobře, pak, pak je hůř. Problém toho dnešního světa je stejnej jmenovatel těch problémů, že vlastně se neplánuje a ty zakázky chodí tak nahodile, podle nich nejsme schopni bych řekl naplánovat stabilní výrobní kapacity nebo výrobní náplň, ale řekl bych, to je problém celého stavebnictví, to není problém jen naší firmy. Problém je, že jsem už tehdy se odmítal podílet na tom nepořádku, kterej tady v té naší republice a v té korupci panuje a tím pádem jsme vlastně měli ten trh těch zakázek velice omezený.

Moderátor (Jana Klusáková): Má firma, tak velká jako je ta vaše, člověka, který pečuje o to, aby příliv zakázek byl plynulý?

Host (Petr Czasch): My jsme celej tým, kterej se o tady tohle stará, shánění zakázek je předmětem práce obchodního ředitele, ředitele firmy i mě, jako majitele. K tomu máme ještě oddělení přípravy výroby, která vytváří nabídky a chrlí různé možnosti těm zákazníkům. Problém je ten, že ta úspěšnost těch nabídek je zhruba asi pětiprocentní, takže děláme spoustu zbytečné práce a u těch veřejných zakázek, tam je to bych řekl, tak jak tvrdím, devadesátiprocentní neúspěšnost.

Moderátor (Jana Klusáková): Jak už tady bylo řečeno, podnikáte od roku 90, vaše firma je velká, zbohatl jste?

Host (Petr Czasch): Teď nevím, jestli Seneca nebo Exupéry říká, že peníze ještě nikdy neučinily člověka bohatým, možná tu chudobu změnily, takže já si myslím, že jsem zbohatl, ale teda finančně to asi ne.

Moderátor (Jana Klusáková): Máte letadlo.

Host (Petr Czasch): Dvě, dělíme se o ně se synem. To jedno ale nikdy nelítalo, protože se mi nepodařilo dobře složit, to druhé je jakýsi prefabrikát polystyrénový, takže to lítá dobře.

Moderátor (Jana Klusáková): Jaké máte auto?

Host (Petr Czasch): Služební jsem odložil před dvěma lety a od té doby jezdím vlakem z úsporných důvodů, že neztrácím čas tím řízením, takže já svoje vlastní auto nemám žádné. Manželka má auto, Toyotu Previu, moje bývalé služební auto, které teďka dosluhuje, má 300 tisíc najetých a je 10 let staré.

Moderátor (Jana Klusáková): Nerada bych vás tím nabídla nějakým zlodějům. Co máte doma nejcennějšího?

Host (Petr Czasch): Manželku, manželku Michaelu.

Moderátor (Jana Klusáková): V Českém rozhlase 1 - Radiožurnále vám představujeme Petra Czasze, bruntálského podnikatele, který prý ví, jak zatočit s korupcí. Víte to opravdu?

Host (Petr Czasch): Opravdu. Jsem o tom stále více přesvědčenej, vlastně ten projekt na řešení korupce a v závorce vždycky píšu nezaměstnanosti, protože o té nezaměstnanosti se tvrdí, jako že není řešitelná a já tvrdím, že je to snadno řešitelné asi stejně, jako ta korupce, takže ten projekt je hotový vlastně už tři roky. Vypracoval jsem ho, když se dostali sociální demokrati podruhé k vládě a myslel jsem si, že už by měli být zodpovědní, takže ten projekt vlastně je souhrn myšlenek, co jsem získal nejenom za dobu toho podnikání, ale i předchozího působení v tom našem bývalém stavebním podniku na Statcích Staré Město u Bruntálu, kdy vlastně celou dobu jsem se zabýval tím, jak ty lidi optimálně zatížit svoje a pracovníky, to bylo za těch statků, jak jim dát odpovídající odměnu, no a teď, když se to proměnilo v to podnikání, tak jsem zvažoval, jak je optimální vykořistit tak, aby ta naše spolupráce byla pořád ještě kvalitní, ale zároveň abych i jejich práci bych schopnej prodat a oni aby mě zároveň neutekli, že je vykořisťuju příliš. Takže na takových nějakých základech je položenej ten náš projekt, to řešení té korupce spočívá v použití jednotných hodnotících kritérií veřejných zakázek a ty zase jsou položené na jednom kritériu, které se jmenuje produktivita a to kritérium právě je založeno na tom optimální vytížení těch lidí, u výrobních firem je to velice jednoduché, u těch obchodních firem se to trošku hůř chápe tady tohle kritérium.

Moderátor (Jana Klusáková): A kde bude to zkušební pole, kde budete tenhleten pokud uplatňovat?

Host (Petr Czasch): To je vlastně předmětem těch mých současných snah, kdy po třech letech beznadějného obcházení těch politiků od komunálních, krajských až po ty naše vrcholné jsem zjistil, že vlastně to nemáme ani komu nabídnout, protože vlastně tu korupci v těch veřejných zakázkách ty politické strany potřebují, takže ten můj projekt vlastně nepotřebují, on by ji zlikvidoval, takže proto musím teď po neúspěšném pokusu založit nebo pomoci založit někomu stranu.

Moderátor (Jana Klusáková): Ano, to jsem četla na vašich webových stránkách, že chcete založit politický subjekt, jehož cílem bude zavést u nás demokracii a rovnováhu. Jenomže politici říkají, že naše republika je plně pokryta nabídkou politických stran, že se do toho spektra už nikdo další nevejde. Nemohli byste zavádět změnu demokracie a rovnováhu v rámci některé ze stávajících stran? Mimochodem byste tím naplnili volání po nových tvářích v politice. Třeba v ODS. Ostatně předseda ODS Mirek Topolánek nedávno prohlásil, že tažení proti úplatkářství je pro něho absolutní prioritou.

Host (Petr Czasch): No, to je právě ta moje tříletá zkušenost, kdy vlastně jsem poznal, že ty politické strany v současné době vlastně kopírují pořád systém toho totalitního stranictví, takže zavádět změny uvnitř tady těhle stran jako je naprosto nemožné, protože základ je špatný. A na tom základě nelze stavět dobré věci, ta naše myšlenka je vyloženě založená na zodpovědnosti toho politika a to je bych řekl úplně v rozporu se současnými pravidly hry.

Moderátor (Jana Klusáková): Jenomže, milý pane Czaszi, v posledních letech už tady bylo několik pokusů založit politickou stranu takzvaně pro všechny slušný lidi a nějak se to stále nedaří, proč ne?

Host (Petr Czasch): To nevím, já jsem se ještě nikdy o založení politické strany nepokusil, takže pokud se mi to nepovede, možná že na to budu umět odpovědět, ale já si myslím, že ty naše myšlenky jsou natolik radikální, že by se lidem mohly líbit a snad vrátíme důvěru za čas zase v ty politiky.

Moderátor (Jana Klusáková): Organizace Transparency International zjistila, že systémem neprůhledných veřejných zakázek přišla Česká republika v roce 2004 o 32 miliardy korun. Můžete to, prosím, vysvětlit? Odkud se tyto peníze ztratily a kde asi mohou být?

Host (Petr Czasch): Tak, já jsem ten materiál Transparency četl, takže tam je popisovanej průběh, jak vlastně k tomu číslu přišli, takže je to na základě nějakých statistik a možná sondáže, kolik zhruba se bere z nějaké zakázky úplatků a tak dál, já tvrdím, že to číslo je daleko vyšší, protože vlastně my počítáme pořád jenom ten úplatek samotný, kdežto dávám takovej příklad. Jezy na Labi mediálně známý případ, je to zhruba 10 nebo 12 miliard korun, vynaložených jenom nebo potenciálně vynaloženém pro to, aby za tím mohlo být třeba 50 milionů úplatků. Je to naprosto zbytečná stavba, takže já tomu říkám korupce řízená investiční strategie státu a ta nás stojí, já budu tvrdit, mezi 50 a 80 miliardama.

Moderátor (Jana Klusáková): A když to víte, proč to neudáte?

Host (Petr Czasch): Není komu. Topolánkovi jsem našel řešení té korupce nabízel, měl jsem jednání s jeho zástupcem Kožušníkem, prakticky jsme si jenom povykládali, protože ten mě na rovinu řekl, že tenhle způsob řešení korupce jako rozhodně není v souladu s politikou ODS. Topolánek mi na toto, na dotaz, zda ten náš projekt zná, říká, že ano a že mu připadá hodně jednoduchý a on jednoduchým řešením prostě nevěří.

Moderátor (Jana Klusáková): S připravovanou zprávou o korupci v oblasti veřejných stavebních zakázek jste v červnu 2004 seznámil také ředitele odboru ministerstva vnitra Michala Mazela. Kde je dnes Mazel a kde kompletní zpráva o korupci?

Host (Petr Czasch): Mazel je pořád na svém místě na ministerstvu vnitra, pokud vím, dělá pořád toho ředitele nějakého toho odboru, který má vymýšlet ty protikorupční opatření a zpráva o korupci zůstala nedokončená nebo ona je dokončená, ale chtěli jsme to vydávat ve spolupráci s Oživením, občanským sdružením Oživením a kolegové z Oživení řekli, že tak, jak je ta zpráva napsaná, tak je nepublikovatelná, protože jsou v ní výrazy takové, které se prostě nesluší.

Moderátor (Jana Klusáková): Vy tam používáte nějaká vulgární slova?

Host (Petr Czasch): Vulgární ani ne, jako . . .

Moderátor (Jana Klusáková): Nebo jste příliš konkrétní, dokonce i jmenujete?

Host (Petr Czasch): Jo, jsou tam i takové příklady různých náhledů na různou problematiku, jmenuju tam spoustu politiků a jejich přístup k řešení různým problémům a oni kolegové z Oživení řekli, že vlastně jak můžeme takovou věc publikovat, když potom nebudeme mít vlastně s kým o tom diskutovat, protože vlastně útočím tam na celej Parlament. Já zas tvrdím, že z toho současného Parlamentu nemám ani s kým spolupracovat vlastně. Jo ještě k panu Mazelovi, tomu jsem ten náš projekt protikorupční prezentoval, předal jsem mu materiály, vysvětlil to jemu i jeho asistentkám, slíbili, že se k tomu nějakým způsobem vyjádří, ale rok je zřejmě málo času, takže vyjádření ještě nemám, ale tvrdím, že řešení máme.

Moderátor (Jana Klusáková): V létě 2004 Petr Pithart, tehdy ještě jako předseda Senátu přislíbil, že pomůže prosazovat protikorupční systém zadáváním veřejných zakázek. Váš protikorupční systém, splnil slib?

Host (Petr Czasch): No pan Pithart nám domluvil audienci na Jihočeském kraji u hejtmana Zahradníka a jeho kancléře Stráského, kde údajně byla vůle korupci řešit, vlastně ta naše schůzka skončila tak, jak to mám ve zvyku hádkou s hejtmanem, prakticky pak už nebylo v čem pokračovat. Problém toho projektu je, že není v souladu se současným zákonem o zadávání veřejných zakázek. Podle toho předešlého bylo možné ho aplikovat.

Moderátor (Jana Klusáková): Taky jste tady v dnešní České republice s něčím spokojený?

Host (Petr Czasch): Určitě. Je tady pár lidí, kteří mají zájem tu situaci tady změnit a s čím su maximálně spokojený, tak s přírodou, která naprosto kašle na nějaké naše představy o tom, jak bude fungovat politika nebo jak bude fungovat příroda a dělá si s náma co chce, takže v dobrých lidech a v přírodě si myslím, že máme velmi silné spojence.

Moderátor (Jana Klusáková): Dnes jsme vám představili bruntálského podnikatele Petra Czasze, muže, který tvrdí, že ví, jak zatočit s korupcí a nezaměstnaností.

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: jak

Více z pořadu