Tipy pro jazzového Ježíška: Obdarujte zapálené hudební fanoušky, díl 1
Co potěší jazzového fandu pod stromečkem? O co si napsat jazzovému Ježíškovi? O čem letos zvoní jazzové rolničky? Co člověk, to jiný vkus, ale třeba vám následující tipy pomohou při výběru dárků milovníkům synkopované muziky a modrých tónů. Nebo můžete udělat radost sami sobě.
Fyzické nosiče jsou sice na ústupu, ale pořád patří k tradičním dárkům. Pokochat se alespoň pod stromečkem něčím „hmatatelným“ a při poslechu zalistovat bookletem, to udělá sběratelům radost. Zvláště pokud jde o luxusní vydání. Byť nejdůležitější je pochopitelně samotná hudba a dárkový poukaz na oficiální stažení také zahřeje. Podívejme se alespoň na pár titulů, volně rozlišených podle témat, nálad či (sub)žánrů, které považujeme za velmi dobré.
Něco nadžánrového:
Ibrahim Maalouf: Live Tracks 2006 – 2016 (Impulse!, 2016)
Pokud zamýšleného obdarovaného nadchly koncerty Ibrahima Maaloufa, proslulé energií, neopakovatelnou atmosférou a samozřejmě originální hudbou s invenčním využitím orientálních postupů i rocku, neměl by ho pod stromečkem zklamat sestřih živých záznamů, vydaný na dvojdiskovém kompletu CD a DVD. A pokud má jít o dárek exkluzivnější, můžete přibalit také limitovanou verzi alba na 2LP, vylisovaných na barevném vinylu.
Co chtějí jazzofilové pod stromeček: Obdarujte zapálené hudební fanoušky, díl 2

Co by tak jazzový fanda rád našel pod stromečkem? Co veze jazzový Santa na saních? (Jasně, my máme Ježíška, ale co se týče jazzu, určitě s americkým protějškem spolupracuje.) Co člověk, to jiný vkus, ale třeba vám následující tipy pomohou při výběru dárků milovníkům synkopované muziky a modrých tónů. Nebo „nenápadně“ přepošlete článek svým blízkým, třeba udělají radost vám samotným.
Něco exkluzivního a „klasického“:
Miles Davis – The Definitive Miles Davis at Montreux DVD-Collection (Eagle Vision, 2011)
Zvláště v roce géniových dvojích kulatin nelze přehlédnout některý z box-setů, věnovaných dílu Milese Davise. Například starší, ale precizní komplet deseti DVD se záznamy z koncertů na Montreux Jazz Festival, pořízenými v letech 1973 až 1991.
Živé snímky doplňuje série rozhovorů o Davisovi, třeba s Herbiem Hancockem. Netřeba asi připomínat, že kolekce obsahuje i legendární snímek z vystoupení nečekaně věnovaného památce Gila Evanse. Trumpetista, který se málokdy ohlížel za minulostí, odehrál poctu příteli a spolupracovníkovi necelé tři měsíce před smrtí.
John Coltrane: The Atlantic Years in Mono (Rhino/Warner Music)
První sérii letošního kompletu 6CD sice „znehodnotilo“ několik faktografických chyb, nicméně souhrnné vydání legendárních titulů Giant Steps (1960), Olé Coltrane (1961) či The Avant-Garde (s Donem Cherrym, nahr. 1960), se zvukem autenticky zrestaurovaným do jednoho kanálu, prostě zprostředkovává jednu z důležitých kapitol základního jazzového vzdělání.
Pakliže chcete obdarovaného potěšit ještě silnějším pocitem autentičnosti a sběratelským kouskem, objednejte vydání box setu na šesti vinylových LP a s „bonusem“ v podobě sedmipalcového singlu.
Něco pro milovníky vinylů a „tradicionalisty“:
Sheila Jordan – Portrait of Sheila (Blue Note, 2016)
I letos pokračoval legendární label Blue Note v reedicích památných titulů na vinylových faksimiliích. Krom slavného debutu zpěvačky Sheily Jordan, původně vydaného v lednu 1963, udělal v roce 2016 sběratelům radost dalšími čtyřmi LP, například titulem Let ‘Em Roll (1965) varhaníka Big Johna Pattona v sestavě mj. s kytaristou Grantem Greenem.
Jazz at the Lincoln Center Orchestra with Wynton Marsalis – Live in Cuba (Blue Engine Records, 2016)
Letos vydaný 4 LP Box Set (navazující na loňskou edici na 2CD) se ohlíží za třemi večery roku 2010, kdy se Jazz at the Lincoln Center Orchestra rozparádil v havanském Teatro Mella. I když jsme nebyli při tom, nahrávka prozrazuje, že tahle oslava souznění severoamerické a afro-kubánské jazzové tradice padla na úrodnou půdu.
Jazzofil v rodině? Víme, čím ho obdarovat

Co by mohlo potěšit jazzofila pod stromečkem? Vydávání mechanických hudebních nosičů možná upadá, nicméně pár luxusnějších kousků, které zaujmou sběratele, milovníky limitovaných edicí a obsažných bookletů, se přece jen objevilo. A co lístek na vysněný koncert nebo výpravná publikace historických fotografií jazzových ikon? Přečtěte si pár vánočních tipů.
Něco duchovního:
Dhafer Youssef – Diwan of Beauty and Odd (Okeh Records, 2016)
Newyorská deska tuniského zpěváka s hlasem vypůjčeným od andělů a virtuózního hráče na oud dokáže snad povznášet do jiných rovin reality i nevěřící Tomáše. Upřímnost písní a jejich podání jde do morku kostí a hlavně, nutí k přemýšlení o skutečném lidství, bez bariér, záští a nedorozumění. Za Tiché noci i kdykoliv jindy.
Něco vokálního z jazzu i popu:
Gregory Porter – Take Me to the Alley (Blue Note/Universal Music, 2016)
Gregory Porter možná nepřekonal svoje předchozí alba, ale pověst svrchovaného zpěváka a písničkáře s výborným vkusem bez problému obhájil. Navíc tohle album zůstane pro české fanoušky památné už jen díky účasti Ondřeje Pivce.
Něco pro diváky aneb dokument na DVD:
Pára nad řekou (Bontonfilm, 2016)
Na DVD již vyšel dokument Filipa Remundy a Roberta Kirchhoffa Pára nad řekou, jehož obsah či spíše poslání v mnohém přesahuje pouhou sondu do osudů Laca Décziho, L’ubomíra Tamaškoviče a Jána Jankejeho. Není vánočně optimistický a bezstarostný, ale právě v tom je jeho cena.
Něco pro čtenáře:
Mervyn Cooke: Kronika jazzu (Euromedia / Knižní klub, 2016)
V češtině vychází publikací o jazzu jako příslovečného šafránu (nebo jako štědrých večerů za rok), proto si určitě zaslouží pozornost výpravná publikace Kronika Jazzu, jejíž překlad letos vyšel v edici Universum.
Dokáže potěšit jak jazzofila – začátečníka, protože jednoduše a přehledně shrnuje vývoj žánru i profily zásadních muzikantů, tak jazzového znalce, protože opakování je matka moudrosti, nikdo nikdy neví všechno a nadchnout mohou i zajímavé detaily či bohatá obrazová dokumentace knihy.
Mike Evans: Vinyl – Umění výroby desek (Slovart, 2016)
Obrazová publikace, která může potěšit nejen jazzové příznivce, ale audiofily obecně. Autor sleduje hned několik linií: Vývoj klasického média, na které se psala či spíše ryla a lisovala většina dějin hudebního průmyslu, od šelaku a různých formátů k „moderní“ LP desce. Dějiny zásadních hudebních vydavatelství. Atypické edice a luxusní vydání. A v neposlední řadě nejslavnější výtvarné práce pro obaly gramofonových desek.
Něco pro milovníky živé muziky:
Skvělým dárkem může být samozřejmě také vstupenka na koncert. Tradičně vynikající program nabízí například JazzFestBrno. Chcete-li udělat velkou radost, v prodeji je luxusní permanentka.
Ale nadšení určitě vyvolá i lístek na kamerunského virtuózního basistu a přesvědčivého zpěváka Richarda Bonu, který tentokrát, 4. dubna 2017, přiveze do ČR a brněnského Janáčkova divadla svůj latinskoamerický projekt Mandekan Cubano. Tedy pokud má potenciální obdarovaný rád přesahy do world music a živelnou roztančenost hudby.
Milovníky bubenického umu zajisté nezklame koncert amerického hráče Steva Gadda (23. dubna, Sono Centrum), který se proslavil nejen v jazzu, ale i natáčením s písničkářem Paulem Simonem či kytaristou Erikem Claptonem. A už vůbec nemůže urazit pozvání na setkání s legendou legend. Chick Corea se tentokrát, 4. května v Bobycentru, představí v hvězdném triu s Eddiem Gomezem a Brianem Bladem.
Po dalších vstupenkách, které by měly pod stromečkem potěšit, i dalších potenciálních dárcích, výjimečných titulech na CD i starém dobrém vinylu, se podíváme ve druhé části článku. Aneb „pokračování příště“.