Toulovcovy maštale na Chrudimsku nesou jméno po českém Robinu Hoodovi
Bylo, nebylo… Pozvánka do Toulovcových maštalí se jinak než pohádkově začít nedá. Bájí a pověstí o rytíři Toulovci koluje celá řada. Skalní město u Proseče na Chrudimsku měl využívat jako tajný úkryt. Právě odtud podnikat loupeživé nájezdy na Moravu, kde dobýval sídla velmožů, nebo přepadal bohaté kupce. K místním se však choval nezvykle dobře, byl štědrý a pomáhal trpícím a nemocným lidem.
Spíše než lapka by ale Toulovcovi slušelo dnešní označení obchodník. Podle historických listin Vavřinec Toulovec z Třemošné žil na počátku 15. století v Litomyšli. Obchodoval s biskupstvím a byl velmi zdatným ekonomem a „šéfem“ vlastní firmy.
Pohádkový nádech si ale kraj na pomezí chrudimského a svitavského okresu zachoval doposud. Přírodní rezervace Maštale byla vyhlášena v roce 1993 a má rozlohu 1083,6 hektarů. Najdete ji asi 13 km jihozápadně od města Litomyšle, mezi obcemi Proseč, Budislav a Nové Hrady.
Dělí se na Toulovcovy a Městské maštale. Hlavní osu území tvoří horní tok říčky Novohradky s řadou drobných přítoků. Voda a vítr tady vykouzlily stovky nejrůznějších útvarů – věží, výčnělků, pilířů – se jmény romantickými (Liščí doupě, Hrad) i prozaickými (Sklep, Ložnice, Kuchyně).
Při návštěvě pískovcového bludiště musí turista počítat s tím, že se trochu zadýchá. Rozdíl mezi nejvyšším místem na jihu (Posekanec - 554 metrů nad mořem) a nejnižším na severu (řečiště Novohradky u Polanky) je téměř 200 metrů. Pro trénovaného návštěvníka bude jistě hračka vyšplhat i na některou ze tří rozhleden, které se tam nachází.
Toulovcovy maštale patří k nejkrásnějším zákoutím Pardubického kraje. Rezervace ukrývá vzácné a chráněné rostliny i živočichy (mlok skvrnitý, kapraďorosty a mechy). Nabízí ale také hustou síť cyklostezek, pro nenáročné i zkušené cyklisty. Ti by určitě neměli vynechat ani muzeum cyklistiky v českém Versailles – zámku v Nových Hradech. Na vydýchání je ideální i muzeum dýmek v Proseči.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Musíme zastavit, jinak přijdeme o armádu.‘ Ruský velitel vyzval Putina k míru, tažení prý ztrácí smysl
-
Zaplatil jsem za něco, co jsem neviděl. Cítil jsem se méněcenně, říká vozíčkář po koncertu Iron Maiden
-
Babiš se ve Sněmovně omluvil Stanjurově manželce. Rok a půl zpátky ji nařkl z účasti na tunelování Opavy
-
Samotná země bude slabá. Evropská spolupráce přináší užitek všem, řekla Merkelová v Praze