Severočeským zámkem Duchcov vás provede samotný Giacomo Casanova

Severočeským zámkem Duchcov vás provede samotný Giacomo Casanova
Není mnoho lidí, jejichž jméno se stalo obecně srozumitelným synonymem. Giacomo Casanova je ale zářným příkladem. Když o někom řekneme, že je „Casanova“, každý si vzpomene na slavného svůdce a ctitele žen.
Méně už se ví, že to byl mimořádně vzdělaný a inteligentní člověk, který procestoval Evropu křížem krážem. A pohyboval se nejen v budoárech dam, ale také na královských dvorech i ve špionážně-diplomatickém zákulisí.
Giacomo Casanova se narodil 2. dubna 1725 a jen matka je jistá – herečka Zanetta Farussi. O otci se vedou spory a spekulace, jméno sice má po herci Casanovovi, ale podle některých badatelů mohl být jeho pravým otcem někdo ze šlechtického rodu Grimani. A podobných mýtů je kolem Giacoma víc.
Vystudoval práva v Padově, dokonce prý uvažoval o kněžské dráze, ale jeho krev byla příliš neklidná. Cestoval po celé Itálii, pohyboval se v nejvyšších společenských kruzích. Spekuluje se o jeho tajných diplomaticko-špionážních posláních, ale přitom nezanedbával galantní dobrodružství. Při takovém způsobu života si ovšem nadělal řadu nepřátel a pocítil hněv mocných – pobyt v pověstných olověných kobkách benátských byl toho ukázkou.
Giacomovi se však podařilo uprchnout a začala jeho skutečná pouť Evropou – Paříž, královský dvůr v Londýně, Berlín, dvůr carevny Kateřiny Veliké v Moskvě, Polsko, Španělsko… Až po 18 letech se směl beztrestně vrátit i do Benátek. Jenže to by nesměl být Giacomo Casanova. Sepsal jedovatý pamflet, ve kterém zpochybnil legitimitu jednoho z členů rodiny Grimani a následovalo další a definitivní vypovězení z Benátek. V roce 1783 odjel do Vídně, kde se setkal s hrabětem Valdštejnem, který podlehl jeho šarmu a dobrodružným vyprávěním.
Pobyt Casanovy na Duchcově
Valdštejn odvezl Giacoma na zámek v Duchcově, ustanovil ho bibliotékářem a vyplácel mu slušnou apanáž. Pro světoběžníka Casanovova formátu to musel být drsný střet s provinční atmosférou. Připomeňme, že zámek tehdy sloužil jako hospodářské zázemí, na nádvoří prý pobíhala drůbež, pod okny bylo hnojiště – takže Giacomův povzdech, že končí svůj život na hnoji, nebyl až tak velkou básnickou nadsázkou.
Ke světlým chvilkám patřily návštěvy u šlechticů v okolí a bezpochyby i spisovatelská činnost. Na Duchcově se – kromě jiného – zrodily jeho nejznámější Paměti – Historie mého života, což je mimořádně cenný literárně pojatý dokument o životě ve druhé polovině 18. století.
V duchcovském zámeckém areálu mají po něm dokonce pojmenovanou galerii, ve které se střídají různé výstavy. V expozici přímo na zámku uvidíte interiéry, kde Casanova skutečně žil, opatrují tu dokonce křeslo, ve kterém zemřel. Když budete mít štěstí a čirou náhodou se při prohlídce otevřou tajné dveře, uvidíte Casanovu u psacího stolu. A výjimečně vás sám Giacomo provede zámkem.
A pokud byste ho chtěli vidět na vlastní oči co nejdřív, máte možnost. Už tuto sobotu - 7. června přijede v 18 hodin Giacomo Casanova v kočáře (a bezpochyby v doprovodu hraběnky Marie Anny) na zámecké nádvoří a zahájí letošní Casanovské slavnosti – tedy maraton zábavy se spoustou hudby, jarmarkem, historickým šermem, rytířskými turnaji na koních, kejklíři i divadlem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
K rozvoji školství je třeba kraje motivovat, říká sociolog. Peníze by podmínil místem ve třídách
-
Procházková: Američané chápou, že Rusko potřebuje svou sféru vlivu. S Evropou nemluví, je jim málo
-
První kolo baráže o extraligu rozhodly až náježdy. Olomouc zvítězila nad Jihlavou 2:1
-
Koalice ve spolupráci s ANO částečně ‚vykostila‘ zákon o lobbingu. Prošel kontroverzní návrh