Vydejte se cestou zlatokopů v Amálině údolí u Kašperských Hor
Okolí Kašperských Hor v západních Čechách je dodnes doslova prošpikované až dvěma stovkami štol. Těžilo se tu totiž zlato. Štoly jsou dnes z bezpečnostních důvodů uzavřené. V údolí Zlatého potoka se přesto můžete vypravit do dob zlaté horečky. Stále tu teče kdysi zlatonosný, dnes jen názvem Zlatý potok a projít si můžete i cestu zlatokopů. Zážitek ještě umocní krásná šumavská příroda plná lesů a pastvin.
Do údolí Zlatého potoka se dostanete z náměstí v Kašperských Horách. Tady začíná i končí naučná stezka - Cesta zlatokopů, na které se nachází údajná přehrada zlatokopů. Cestou z náměstí sejdete až k rozcestí, u kterého už je slyšet zurčení potoka. Kdysi se právě tady rýžovalo zlato. Teprve poté, co bylo všechno zlato na povrchu vyrýžované, pustili se středověcí hledači cenného kovu do kopání. A vzali to pěkně ve velkém.
Dodnes tu po nich v okolí zůstalo téměř 200 štol a dalších pomocných důlních děl. Štoly jsou dnes opuštěné a nepřístupné. V některých našli svoje zimoviště vzácní netopýři. V jedné ze štol se už přes padesát let měří otřesy Země. Ve štole Kristina se nachází seismická stanice. Zprovozněná byla už v roce 1961. Ročně zaznamenává až 4000 zemětřesení v různých částech planety.
Říká se, že po těžbě zlata jsou Kašperské Hory a jejich okolí děravé jako ementál. A člověka při tom napadne, jestli tu ještě nějaké zlato je. Prý ano. A dodnes se někteří politici přou, zda těžbu v této krásné šumavské krajině povolit nebo ne. To je ale jiná kapitola. My se vydáme cestou zlatokopů při Zlatém potoce až k přehradě.
Přehrada zlatokopů v Amálině údolí
Mluví se o ní jako o přehradě zlatokopů, takže bychom si mohli myslet, že ji používali sami zlatokopové ke sběru zlatého písku. Tak to ale není. Jen se jí tak říká. Ve skutečnosti tu byla postavená až počátkem minulého století. Je to takzvaná retenční nádrž sloužící ke zmírnění následků případných povodní, když je v potoce moc vody. Dnes se po kamenné hrázi dá pohodlně přejít na druhou stranu a můžete si tak vodní dílo prohlédnout pěkně zblízka.
Stezka Cestou zlatokopů vede přírodní rezervací Amálino údolí, vyhlášenou teprve před dvaceti lety. Území je součástí Chráněné krajinné oblasti Šumava. V údolí se také v minulém století vyráběly sirky. Továrnu už tu dnes připomíná jen informační panel. A ještě jedna místní zvláštnost stojí za zmínku. S Amáliným údolím sousedí historická Zlatá stezka z Prahy do Bavorska.
Na stezku ve středověku dohlíželi strážci z nedalekého a dodnes nepřehlédnutelného impozantního hradu Kašperk. Ve 14. století po zlaté stezce nepřepravovali zlato, jak by se mohlo zdát, ale tehdy mnohem cennější komoditu: sůl. Což potvrzuje známé přísloví, že sůl je nad zlato.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
K rozvoji školství je třeba kraje motivovat, říká sociolog. Peníze by podmínil místem ve třídách
-
První kolo baráže o extraligu rozhodly až nájezdy. Olomouc zvítězila nad Jihlavou 2:1
-
Koalice ve spolupráci s ANO částečně ‚vykostila‘ zákon o lobbingu. Prošel kontroverzní návrh
-
ONLINE: Ukrajinská tajná služba zadržela 9 lidí kvůli přípravě sabotáží, mezi nimi i 5 nezletilých