Čertova stěna na jihu Čech je ďábelsky divoká přírodní rezervace

16. červen 2014
Česko – země neznámá

Největší audioportál na českém internetu

Čertova stěna | Foto: Ivan Studený, Český rozhlas

Čertova stěna na jihu Čech je ďábelsky divoká přírodní rezervace

Čertova stěna nedaleko vodní nádrže Lipno je vyhledávanou geologickou raritou Šumavy, která navíc inspirovala spisovatelku Elišku Krásnohorskou a hudebního skladatele Bedřicha Smetanu k vytvoření romantické opery.

Rozkutálení kamenných bloků do údolí řeky způsobila během milionů let vytrvalým nahlodáváním skalního masivu řeka Vltava. Ovšem pověst o vzniku Čertovy stěny, která se stala předlohou opery, je rozhodně působivější. Hlavní roli v něm totiž pochopitelně hraje ďábel.

Pekelník chtěl původně zatopit klášter

Satanáše podle ní provokoval cisterciácký klášter, který vznikal v nedalekém Vyšším Brodě, a proto se rozhodl mnichům řádně zatopit. Přesněji řečeno, zatopit mnichy i s klášterem. Tomu měla napomoci ohromná kamenná hráz pod horou Luč. Háček, na kterém ďáblův plán ztroskotal, byl v šibeniční lhůtě stavby vodního díla – mělo být totiž hotové do kohoutího zakokrhání. Pekelník to nestihl, a tak už na věky zůstala v údolí jen impozantní hromada kamení.

Čertovu stěnu i celou stejnojmennou přírodní rezervaci si mohou prohlédnout turisté, kteří přijedou po cyklostezce, nebo přijdou po jedné ze dvou značených stezek, anebo se prostě vydají krátkou procházkou od parkoviště u hlavní silnice mezi Vyšším Brodem a Loučovicemi. Další možností je cesta vlakem po železniční trati Lipno-Rybník se zastávkou Čertova stěna.

K národní přírodní rezervaci Čertova stěna dojdete krátkou procházkou od hlavní silnice z Vyššího Brodu do Loučovic

Dravý proud řeky nezkrotil ani Rosenauer

V nejnižším bodě rezervace se prodírá mezi balvany proud řeky Vltavy. Takzvané Čertovy proudy se kdysi kvůli přepravě dřeva ze Šumavy pokoušel zkrotit Tomášek Netolický, později i schwarzenbergský stavitel Josef Rosenauer. Ale marná sláva, splavnění divokého toku nevyšlo a klády se musely těžkopádně a draze převážet na vozech.

Není proto divu, že v Čertových proudech se jednou ročně pořádají nejdivočejší závody ve vodním slalomu a jízdy na raftech, do kterých usedají jen skuteční profesionálové. Asi osmisetmetrový úsek pod Čertovou stěnou je jednou z nejtěžších slalomářských tratí světa. Nesmlouvavost řeky Vltavy, která si s odvážnými sportovci dokáže krutě pohrát, připomíná i pomníček věnovaný vodákovi, který zde svůj souboj s řekou v roce 1984 prohrál.

autor: Ivan Studený