Darkovský most v Karviné museli pozvednout. Dnes slouží výhradně pěším
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_16x9_tablet/public/images/03372747.jpeg?itok=Z2yU3Mhd)
Darkovský most v Karviné museli pozvednout. Dnes slouží výhradně pěším
V Karviné ve Slezsku mají zajímavý most. Auta přes něj sice nejezdí, ale o to lépe slouží jako malá vycházková kolonáda. Jeho oficiální název nezní moc poeticky – most Sokolovských hrdinů. Když však před místními řeknete, že hledáte Darkovský most, spolehlivě vás nasměrují k hlavní budově Lázní Darkov. Hned naproti ní se klene majestátní oblouková stavba přes řeku Olši.
Most je téměř 56 metrů dlouhý a 5,6 metru široký, jeho výška je 6,25 metru. Železobetonová konstrukce s neobarokními prvky byla realizována podle návrhu tehdejšího ministra dopravy, inženýra Franze Rabeho. Ten se inspiroval mosty, které se v té době stavěly zejména v Belgii. Použil úsporný, ale technicky velmi náročný Vierendeelův nosník. Pro laiky z této informace plyne, že ho zdobí dva podélné oblouky, které nesou celou mostovku.
Most původně spojoval řekou Olší rozdělený Darkov. V té době se po něm čile proháněla auta i nákladní vozy jedoucí z Fryštátu do vsi Louky nad Olší. Při ničivých povodních v roce 1997 byl most téměř zaplaven tzv. stoletou vodou. Z toho důvodu měl být stržen a nahrazen novou lávkou.
Naštěstí nakonec zvítězil zdravý rozum a bylo rozhodnuto o jeho rekonstrukci. Ta byla opravdu náročná, protože bylo nutné celý most pomocí hydraulických zvedáků pozvednout přibližně o dva metry. Ale podařilo se.
Od roku 2004 už proto po mostu nejezdí automobily, ale pouze cyklisté. Anebo se tam procházejí lázeňští hosté, kterým most slouží jako kolonáda a impozantní vstup do historického areálu Lázní Darkov.
Na podzim roku 2014 se konala na obloukovém mostu v Lázních Darkov v Karviné velká sláva. Primátor města převzal z rukou zástupců České národní banky první zlatou minci. Byl na ní vyražen právě železobetonový most, který se klene nad řekou Olší už od roku 1925.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
V pohraničí chátrají statisíce hrobů po odsunutých Němcích. Stát chystá dotaci na jejich záchranu
-
ŽIVĚ: Hokejisté Liberce hrají ve 47. kole s Třincem 1:1. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Ukrajinci na frontě, Evropané za nimi. V Paříži se jedná o zárukách udržení míru na Ukrajině
-
Lidé na mě troubí z aut. Užívám si to jinak než anonymní tatínci, těší Ledeckého po medaili dcery