Jihlavské podzemí ukrývá tajuplného ducha a svítící chodbu
Jihlavské podzemí je provrtané dvaceti pěti kilometry chodeb a chodbiček. Dosud mohli návštěvníci procházet jen dvě stě dvacet metrů dlouhou trasu, nově se jim teď otevírá druhá, téměř kilometr dlouhá podzemní cesta. Každá je zajímavá něčím jiným. V té první najdete slavnou svítící chodbu, ve druhé zase promyšlené vedení současných jihlavských inženýrských sítí.
Vznik jihlavského podzemí je možné datovat až někam do čtrnáctého století. Prostory sloužily jako sklepení domů a ke skladování potravin. „Je to druhé nejrozsáhlejší podzemí pod městskou zástavbou v České republice. Je rozdělené do tří pater,“ říká správce podzemí Jan Šustr. První patro je v hloubce do čtyř, druhé do šesti a třetí až do čtrnácti metrů.
Největším lákadlem jihlavského podzemí je bezesporu svítící chodba. Záhadu zeleného světélkování na jejích stěnách si odborná i laická veřejnost vysvětlovala různě. Objevily se názory o vstupní bráně do čtvrté dimenze, navrácení panenskosti nebo dokonce i o duchovi a strašidlech. Na ducha tam před časem čekal i známý televizní reportér Stanislav Motl. Médii pak prolétla fotografie stínu na zdi.
„Dělali jsme analýzu a zjistili jsme, že látka na zdech je složená ze tří minerálů: barytu, wurtzitu a willemitu,“ říká Jan Šustr, který má vysvětlení i pro účel onoho nátěru: „Nad námi byly za druhé světové války kasárna wehrmachtu a tady to sloužilo jako podzemní kryty. Myslíme si, že to natřeli proto, aby se odtud dostali ven, kdyby vypnuli elektriku.“
Při prohlídce podzemí průvodce návštěvníkům „svítivku“ předvede v celé její zelené kráse. Pomáhá si při tom UV svítilnou nebo fotografickým bleskem. Pravda ale je, že chodba svítí stále slaběji. I kvůli tomu si jihlavští speleologové hlídají druhou svítící chodbu, do které návštěvníky nepouštějí.
Novinkou letošní sezóny je zpřístupnění druhé prohlídkové trasy, která je dlouhá devět set metrů. „Je to část novodobého podzemí a část historického,“ doplňuje Jan Šustr. U této nové trasy musí návštěvník počítat s větší náročností. V některých místech bude muset lézt po železném žebříku.
Více informací najdete na www.jihlava.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Denacifikace je v Německu citlivé téma. Ukrajinský konflikt ale způsobil obrovský posun, popisuje Bříza
-
Na hlavním nádraží v Hamburku je po útoku nožem 17 zraněných. Policie podezřelou zadržela
-
Špitálníková: Nevím, jestli Severokorejci v mé knize říkají na sto procent pravdu. A je mi to jedno
-
Když budu mít důvěru, tak samozřejmě budu rád, říká o pokračování u českého hokejového týmu Rulík