Když je každý den štědrý. Na zámku v obci Štědrá odhalili obří barokní malbu
Na Karlovarsku najdete obec, ve které mají s trochou nadsázky štědrý každý den a každý večer. Obec se totiž jmenuje Štědrá. Mají tam i rozlehlý barokní zámek, bohužel značně zchátralý. Od roku 2012 ho pomalu opravují, veřejnosti se tak zatím otevírá jen výjimečně.
Barokní zámek nechal vystavět hrabě Ferdinand Jakub Kokořovec z Kokořova v polovině 18. století v západní části obce Štědrá nebo také Stiedra. Po požáru v roce 1744 byl zámek přestavěn v pozdně barokním slohu. Posledním majitelem v šlechtickém slova smyslu byl jistý průmyslník pasovaný na rytíře pan Menšík, který zámek dostal darem ještě za Rakouska-Uherska.
Z jeho doby můžete vidět třeba zajímavý erb nad hlavním vchodem. Po druhé světové válce to šlo se Štědrou i zámkem z kopce. Z oblasti bylo vysídleno německé obyvatelstvo a s ním odešla i veškerá historie místa.
Po roce 1945 se ze zámku stal zemědělský podnik, nějaký čas v něm sídlila i zemědělská škola nebo Okresní národní výbor. Zámek se necitelně přestavoval a upravoval. Plastiky, fresky, malby, výzdoba. Všechno zmizelo. Na počátku 90. let 20. století navíc zámek doplatil na chaotickou privatizaci a nevyužívaný objekt postupně dál chátral.
Zámek ve Štědré zachraňuje sama obec
V roce 2011 koupila zdevastovanou stavbu obec Štědrá, která ihned přistoupila k záchranným pracím. Zámek se dočkal nové střechy a nejnutnější opravy zdí, které se už rozpadly.
Postupně se opravují další vnitřní místnosti, samozřejmě pod dohledem Národního památkového ústavu a restaurátorů. Odměnou za práci byl nedávný objev barokní kaple v části bývalé jídelny, konkrétně v místě, kde se po dlouhá desetiletí socialismu škrábaly brambory. Restaurátorům se tu podařilo odhalit desetimetrovou barokní malbu.
Už dnes můžete na zámku obdivovat zajímavou expozici dětských kočárků nebo krásně opravené fresky v kapli a na dalších místech vnitřních prostor. Také tu najdete údajně druhé nejdelší průchozí zámecké křídlo u nás.
Zatím se zámek veřejnosti otevírá postupně a spíš příležitostně. Tak, jak přibývají další opravené místnosti, protože je na objektu stále co renovovat. Snad tedy budou potřební mecenáši a sponzoři ke Štědré i nadále štědří.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nákladné služebky vysvětlil. Šéf sportovní agentury Šebek přesto musí nově výjezdy do zahraničí hlásit
-
‚Někdo vám nabízí bitcoiny, tak si je vezmete.‘ Resort spravedlnosti dostal miliardu od trestaného za drogy
-
ONLINE: Rusko navrhlo Ukrajině další kolo přímých jednání o míru v Istanbulu, řekl Lavrov
-
Britská prokuratura vznesla 21 obvinění proti bratrům Tateovým. Dalším čelí oba také v USA a Rumunsku