Liberecká radnice má předlohu ve Vídni. Na město z ní shlíží rytíř Roland
V českých městech a obcích lze najít řadu pěkných radnic. Mezi ty nejhezčí patří reprezentativní liberecká budova na severu Čech. Z jejího balkonu promlouvaly ke shromážděným davům významné osobnosti historie – císař František Josef I., prezident Edvard Beneš nebo v roce 1938 Adolf Hitler.
Neobyčejná radniční budova, před kterou se fotí turisté a místní si před ní dávají schůzky, byla dostavěna v roce 1893, i když hotová měla být už o rok dřív. Není pochyb o tom, že architektonický skvost je významným bodem na seznamu libereckých památek. „Když se řekne město Liberec, je právě liberecká radnice památkou číslo jedna,“ usmívá se Agáta Poláková z libereckého informačního centra, která každý čtvrtek provází turisty interiéry budovy a přidává zajímavý výklad.
Novorenesanční klenot města pod Ještědem je údajně kopií radnice ve Vídni. „Je to možná z toho důvodu, že obě radnice – liberecká i vídeňská začaly být stavěny ve stejnou dobu a hlavně, architekt liberecké radnice Franz von Neumann byl žákem a později také spolupracovníkem architekta radnice vídeňské, Friedricha Schmidta,“ vysvětluje průvodkyně.
Na vše dohlíží rytíř Roland
K liberecké radnici patří neodmyslitelně i socha rytíře Rolanda, která zdobí špici hlavní radniční věže ve výšce přibližně 65 metrů nad zemí. Údajně má symbolizovat ochranu městských práv.
Součástí prohlídky radnice je také obřadní síň, které dominuje i původní, přes sto dvacet let starý lustr vážící bezmála půl tuny. Přilehlý salonek se líbí zase filmařům. „Ve filmovém průmyslu se hodně ví o naší radnici. Jedno z posledních natáčení, které se zde uskutečnilo, bylo pro seriál čínské produkce, ve kterém má liberecká radnice představovat radnici ve Vídni,“ říká Agáta Poláková a dodává, že se zde natáčely i některé záběry z filmu Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále.
„Komentované prohlídky radnice probíhají přes zimní období každý čtvrtek. Stačí přijít do informačního centra, odkud se vychází vždy v celou hodinu, od devíti do tří hodin odpoledne,“ zve Agáta Poláková na výpravu libereckou radnicí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Trumpova vyjádření jsou matoucí a často si odporují. Záleží na tom, jakou má náladu, říká analytik
-
ŽIVĚ: Kometa hraje s Pardubicemi o extraligový titul 0:1. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
‚Škoda, že zničil a spálil svou reputaci.“ Muskova popularita v USA klesá. Propadly se i zisky Tesly
-
Spolu a ANO v předvolebním průzkumu agentury STEM mírně ztratily. SPD si polepšilo