Milhostovské mofety nedaleko Ovesných Kladrub vás omámí svým sopečným dechem
Milhostovské mofety jsou málo známou přírodní památkou, dobře ukrytou v lesích nedaleko Ovesných Kladrub na Chebsku v Karlovarském kraji. Spíš než o památku jde ale o úžasný přírodní úkaz. Jde o výron suchého oxidu uhličitého z puklin na zemský povrch – tedy o doznívající sopečnou činnost na jinak geologicky klidném území České republiky.
Milhostovské mofety se podařilo lidem z Ovesných Kladrub znovu zpřístupnit teprve nedávno. Geograficky je sice blíž malá obec Milhostov, proto ten název, ale všechny díky za obnovení přístupu k unikátní přírodní podívané patří obci Ovesné Kladruby.
K přírodní památce vede přes bažinatou louku pohodlný dřevěný povalový chodník. Ale jen kousek. Jinak je to nefalšovaná divočina. Mofety najdete asi dva kilometry od obce a dovede vás k nim žlutá turistická značka. Uprostřed smrky posetého palouku, který romanticky obtéká klikatící se Jilmový potok, se nachází pozoruhodné dílo přírody.
U mofet nechybí informační tabule o historii místa. A kdybyste se tam náhodou někdy vydali v dešti, stojí zde i příjemný dřevěný altánek. Za deště totiž bývají některé mofety značně zalité vodou a o to víc pak bublají.
Mofety neboli zvířecí hřbitov
Zdejší mofety jsou necelý metr široké pravidelné prohlubně, ze kterých stále uniká na povrch sirovodík a oxid uhličitý. Kromě toho, že to pěkně bublá, je okolí mofet cítit po zkažených vajíčkách. Sirovodík je ale kromě toho, že nepříjemně zavání, zcela neškodný. Na rozdíl od oxidu uhličitého, který se v mofetách nenápadně hromadí.
Mofety tak kvůli oxidu uhličitému působí jako zrádné pasti pro hmyz, ptáky a další drobné živočichy. K mofetám přilétá nic netušící hmyz, který se zadusí. Stejně skončí i opeřenci, kteří se chtějí napít nebo sezobnout snadnou kořist z říše hmyzu.
Některé mofety jsou po celý rok zaplněné vodou, některé jsou vyschlé a jejich dno je výrazně bílé až nažloutlé od vysrážených sirných sloučenin.
Díky úsilí lidí z Ovesných Kladrub a pracovníků ze Správy chráněné krajinné oblasti Slavkovský les se nedávno podařilo i několik staronových mofet znovu nalézt, vyčistit a zpřístupnit. Celkem tu najdete až patnáct různě velkých a aktivních mofet. Uvidíte sami, jak pěkná je to podívaná.
Kousek od mofet se můžete u Jilmového potoka napít z nefalšované minerální studánky jménem Horka. Voda je železitá a chutná i voní opět po síře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bažiny a hadi kolem Alligator Alcatrazu. Florida rychle staví detenční centrum pro více než 1000 běženců
-
Amerikanista: Muskova strana to bude mít těžké. Může ale ovlivnit rozhodování o klíčových zákonech
-
Čtvrtfinále Wimbledonu bude bez české účasti. Nosková nestačila na Anisimovou a končí
-
Svoboda slova je pořád téma. A Vlny taky, říká herec Vodochodský, který si ve filmu zahrál hlavní roli