Na kraji Hradce Králové stojí chráněná roubená stavba. Vždy patřila Šrámkům

Na kraji Hradce Králové stojí chráněná roubená stavba. Vždy patřila Šrámkům
Na okraji Hradce Králové, kterému se někdy říká „učebnice architektury“, protože je plný funkcionalistických a moderních staveb, byste nejspíš nečekali unikát z oblasti lidové architektury. A přeci – v okrajové části zvané Piletice, se dochovala patrová roubená stavba. Šrámkův statek.
Není to přitom žádný skanzen ani přenesená stavba. Začátkem 19. století si dům s hospodářským zázemím nechal postavit osvícený statkář Šrámek. A měl sloužit jak pro bydlení, tak jako hospodářské budovy. I to je důvod, proč je stavba památkově chráněna. Jde totiž o ojedinělý areál původní lidové architektury se vzácnými dřevěnými objekty.
Ojedinělá je už vstupní brána – mohutná trojosá kamenná stavba. Dále už se ale na unikátnosti areálu podílelo stavitelské dílo mistra tesaře Vacha z nedaleké obce Černilov. Cenná je zejména dřevěná pavlač s vyřezávanými sloupky, která se vine po celé délce stavby.
Dochovala se i roubená stodola. Šlo na tehdejší dobu o velký statek a stavba ze dřeva byla pokroková. Byla postavena z vynikajícího stavebního materiálu, který navíc dobře izoloval.
Statek byl vždy Šrámkův, i když se majitelé měnili
První majitel, Jiří Šrámek, byl zřejmě osvícený stavitel, ale špatný hospodář. Koně, krávy a pak i další dobytek a nakonec i celý statek byl nucen prodat. Kupcem se stal jeho jmenovec. A aby toho nebylo málo, poslední majitelé byli, řekli bychom, tuplovaní Šrámkovi. To když si pana Šrámka vzala slečna Šrámková.
Dnes je Šrámkův statek v Hradci Králové kulturní památkou a také centrem lokálního folkloru. Pořádají se v něm pravidelné výstavy a akce zaměřené na lidové tradice. Najdete tu například polabský kroj, který do expozice věnovala obyvatelka Hradce Králové. V něm prý za první republiky vítala prezidenta T. G. Masaryka při jeho návštěvě města.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Preventivní testy mléka a kontroly na hranicích. Česko zpřísní opatření kvůli slintavce a kulhavce
-
Stoupenci Le Penové budou hrát kartu ublíženosti. Její trest prohloubí stávající postoje, míní odborník
-
Riziko přenosu slintavky a kulhavky do Česka roste. Nejpravděpodobnější je zavlečení člověkem
-
V Litvě vytáhli z bažiny obrněné vozidlo s těly třech mrtvých amerických vojáků. Čtvrtý se stále pohřešuje