Na pražských Vinohradech žila řada slavných osobností. Někteří si koukali do oken

16. září 2015
Česko – země neznámá

Největší audioportál na českém internetu

Vila s ateliérem sochaře Ladislava Šalouna z roku 1912 | Foto: Jolana Nováková, Český rozhlas

Na pražských Vinohradech žila řada slavných osobností. Někteří si koukali do oken

Pražská čtvrť Vinohrady je místem, kde svého času žila spousta slavných osobností uměleckého života. Spisovatel Ota Pavel, herec Miroslav Horníček, továrník Emil Kolben a mnoho dalších. Historik umění Jiří Slavík se podílel na knize Osobnosti a památky Prahy 10, která je těmto místům věnována.

„V ulici Bratří Čapků vyjdeme od dvojvily Karla a Josefa, mužů, kteří ulici dali jméno. Autorem stavby je architekt Ladislav Machoň,“ popisuje Jiří Slavík. „Dále pak můžeme vidět vilu rodiny Čtrnáctých - Miloš Čtrnáctý byl novinářem, publicistou a prozaikem, jedním z těch, kteří se v roce 1923 zasloužili o zahájení rozhlasového vysílání u nás. Mineme vilu architekta Bedřicha Bendelmayera, vilu malíře a sochaře Jakuba Obrovského, vilu rodiny Oplatkových či nárožní vilu architekta Pavla Moravce.“

Čtěte také

V nedaleké Hradešínské ulici stojí pak vily Miroslava Horníčka a Lubomíra Lipského z počátku 20. let 20. století od architekta Tomáše Pražáka a stavitele Pavla Moravce, které se nacházejí naproti staré vinohradské vozovně tramvají. A nahlédnout v této ulici můžete i do oken bytu a ateliéru, kde žil a pracoval „fotograf něžné krásy“ Taras Kuščynskyj.

Gabriela Preissová, Ota Pavel i Ladislav Šaloun

Hned za rohem v Benešovské ulici si své bydlení nechala postavit Gabriela Preissová, dramatička a spisovatelka, představitelka realismu a dramaturgyně Národního divadla. V Říčanské ulici pak natrefíme na vilu, ve které žil Ota Pavel.

Vila Preissových, tady žila spisovatelka a dramatička Gabriela Preissová

V Hradešínské ulici minete vlastní raně modernistickou vilu architekta Jana Kotěry z let 1908 až 1909, rohovou vilu ing. Emila Kolbena a neorenesanční vilu profesora Josefa Bertla z roku 1900, až dojdete k vile s ateliérem sochaře Ladislava Šalouna z roku 1912 ve Slovenské ulici.

Činžovní dům na rohu Francouzské a Krymské ulice býval bydlištěm slavného dirigenta Václava Talicha. Postaven byl v roce 1910 v pozdní geometrické secesi. Poté projdete kolem místa, kde stával dům s bytem spisovatele Svatopluka Čecha. Nedaleko žili filosof a básník Ladislav Klíma, výtvarný a literární kritik Jindřich Chalupecký, spisovatelé Jaroslav Hašek, Fráňa Šrámek či malíř Mikuláš Medek.