Národní přírodní rezervace Rolavská vrchoviště vás uchvátí svou rozmanitostí

27. květen 2016
Česko – země neznámá

Největší audioportál na českém internetu

Jezírka jsou temně zbarvená rašelinou | Foto: Pavel Halla

Národní přírodní rezervace Rolavská vrchoviště vás uchvátí svou rozmanitostí

Jednu z našich nejmladších Národních přírodních rezervací najdeme na Kraslicku v západních Čechách téměř u hranic s Německem nad osadou Rolava v Karlovarském kraji. Nedotčené přírodě tu vládne kleč a rašelinná jezírka spolu s řadou společenstev vzácných rostlin a živočichů.

Rezervace vznikla teprve v roce 2012. Předtím ale chránil statut přírodní rezervace dvě menší území této oblasti – Velké Jeřábí jezero a Velká močál.

Přírodní rezervace se nachází mezi osadami Rolava, Jelení a německým Carsfeldem, kde mimochodem leží nejvýše položená přehrada Krušných hor. Rolavská vrchoviště získala mimořádnou ochranu státu hlavně díky zachovalému souboru horských rašelinišť a podmáčených smrčin s typickou flórou a faunou.

Mezi trsy trav je hluboká rašelina

Vzácné rostliny zastupuje v této oblasti Krušných hor například bohatá populace rosnatky anglické, kyhanky sivolisté, ostřice mokřadní a šichy černé. Východní část území hostí jedinou plodnou populaci také vzácné blatnice bahenní.

Už samotný název napovídá, co se skrývá v lokalitě jménem Velký močál. Pokud si sem naplánujete výlet, určitě počítejte s celým dnem. Zajímavých míst je tady opravdu mnoho. Na rozdíl od jiných rezervací procházejících bažinami a rašeliništi, tu nenajdete povalové dřevěné chodníky.

Je proto třeba být opatrný a držet se jen hlavních cest a stezek. Pokud byste se chtěli podívat do části zvané Velký močál, je třeba se objednat na organizovanou vycházku s průvodcem.

Oblast zvaná Velký močál

Aktuální termíny zjistíte na Správě chráněné krajinné oblasti Slavkovský les na pobočce v Karlových Varech. I bez průvodce a jen po na první pohled viditelných cestách stojí návštěva Národní přírodní rezervace Rolavská vrchoviště za to.

Tolik klidu, překrásné přírody a rozmanitosti bez davů turistů na jednom místě jen tak neuvidíte. A když budete i vy tiší, možná zaslechnete třeba tokání tetřeva, který by tu měl také žít.

autor: Pavel Halla

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.