Polovina Valešovy chalupy se zřítila. Unikátní dům ale v Radimi dokázali zachránit

Polovina Valešovy chalupy se zřítila. Unikátní dům ale v Radimi dokázali zachránit
Valešova chalupa, poloroubený dům v obci Radim na Jičínsku, je pozoruhodná ze dvou důvodů. Jednak je neobvyklá pro venkovské prostředí, protože napodobuje městské podsíňové domy, což ovlivňuje i ojedinělou vnitřní dispozici. Vzácné stavení se i přes naprostou zchátralost podařilo obci zachránit a vrátit do života. Dnes slouží jako knihovna.
Když dům čp. 41, takzvanou Valešovu chalupu, viděli v roce 2008 zástupci Národního památkového ústavu v Josefově, nevěřili, že je záchrana vůbec možná. „Tehdejšího majitele jsme se snažili upozornit na hodnotu a také havarijní stav domu i na možnost prohlášení domu za kulturní památku a případné čerpání peněz na jeho obnovu. Asi dva týdny nato se polovina domu zřítila. Následovalo jednání se starostkou obce Zdeňkou Brixovou, po kterém obec objekt koupila. A pak už jsme byly svědky malého zázraku. Celkový výsledek je více než dobrý,“ rekapituluje Jan Tlučhoř z NPÚ Josefov.
Z podsíně se do domu vstupuje do středové chodby, na kterou po stranách navazují obytné a hospodářské prostory. Dům má však zároveň i obvyklý vstup do síně dveřmi ze zápraží. V regionu Jičínska je to velmi vzácné řešení.
„Podsíň sloužila k ochraně štítové stěny, samozřejmě předsunutí štítu stavbu i trochu zpevňovalo. Podsíň určitě plnila svůj význam u kováren nebo u hostinců. Na vesnicích to však bylo především estetické řešení, které se někomu v městském prostředí zalíbilo, a tak jej přenesl na venkov. V podsíni se mohli scházet sousedé, sloužila tedy i jako společenský prostor,“ popisuje Hana Macháčková, etnografka Regionálního muzea a galerie v Jičíně a připomíná, že součástí domu bývala i černá kuchyně. Topeniště ale bylo zřejmě odstraněno na konci 19. století, stejně jako původní dymník. Dnes už tu nejsou stopy ani po prostupech do pece ani po očazení.
Ve zrekonstruovaných půdních prostorách se obec chystá zpřístupnit malé radimské muzeum. Největší místnost domu, přízemní světnice, slouží dnes jako obecní knihovna, společenský prostor i informační středisko.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Češi si v pohledu na svět rozumí víc s Poláky než se Slováky. Ve V4 se zhoršilo vnímání Ruska
-
Musel žít nahý v lese, mlátili ho tyčí. Policie navrhuje obžalovat šestici lidí za úmrtí v kutnohorské sektě
-
Analytik Kraus: Trumpův tlak na jadernou dohodu může být součástí větší hry. Írán tahá za kratší konec
-
Šikana, incelové a násilí. Série Adolescent je hit, který odkrývá duši kluka obviněného z vraždy