Poslední na světě. Jablonné nad Orlicí má unikátní výrobnu nitěných knoflíků

Poslední na světě. Jablonné nad Orlicí má unikátní výrobnu nitěných knoflíků
Pokud budete cestovat Pardubickým krajem, nezapomeňte se zastavit pod Orlickými horami. Malebné městečko Jablonné nad Orlicí je totiž skutečný unikát. Jde o jediné místo na světě, kde se průmyslové vyrábějí nitěné knoflíky. Většina z nás je důvěrně zná, ať už z ložního prádla nebo pracovního oblečení.
Tradice výroby nitěných knoflíků má v Jablonném dlouhou tradici, v chalupách se vyráběly už před 150 lety. V roce 1921 pak Antonín Šlesingr založil průmyslovou výrobnu. A na jeho strojích se pracuje dodnes. Firma má sice jiné vedení, ale stejné jméno.
Po znárodnění továrnu od 50. let minulého století řídil Národní podnik KOH-I-NOOR Vyškov, později také žamberecký Dřevotex. V roce 1991 vznikla firma Antonín Šlesingr spol. s r.o. Do svého názvu si dala z úcty k tradici a značce jméno zakladatele firmy.
Nitěný knoflík je sice jednoduchý, ale přitom velmi funkční. A proč se stále vyrábí? Protože vydrží. A to vyvářku i mandlování. Proto putuje hlavně do nemocnic. Společnost Antonín Šlesinger ale nevyrábí jenom ty bílé.
Stoleté stroje a pět milionů knoflíků ročně
V Jablonném nad Orlicí se v 80. letech minulého století vyrábělo až 50 milionů kusů nitěných knoflíků ročně, dnes je to přibližně desetina. Šičky v dílnách stále pracují podle tradičních postupů. Technologie se v podstatě nezměnila. Knoflíky vznikají na původních prvorepublikových šicích strojích, některé z nich mohou být staré až 100 let.
Výrobnu opouští většinou bílé knoflíky, přesto zde vznikají i knoflíky v třiceti dalších barevných odstínech. Ty se pak ještě kombinují, takže existuje celá škála barevných kombinací a tónů. V Jablonném vyrábějí šest základních vzorů. Vzájemně se liší podle vzoru navinutí příze.
Výroba knoflíků začíná v suterénu firmy Šlesinger, a to vyražením hliníkového kroužku. Existují dva základní typy postupů výroby knoflíku, podle typu. Buď se kroužek nejdříve obaluje plátnem, nebo se rovnou omotá přízí. Na prošívacím stroji se pak každý knoflík prošije a štepováním do různých vzorů se zpevní.
Historické šicí stroje jsou velice hlučné. Zaměstnanci, v drtivé většině ženy, musejí používat ucpávky do uší. V současnosti jich ve výrobně a expedici pracuje okolo patnácti. Nitěný knoflík, od výroby po expedici, projde rukama pěti lidí. Většina produkce firmy směřuje do zahraničí, přibližně do 20 až 25 zemí, včetně USA nebo Japonska. O barevné varianty knoflíků mají zájem také módní návrháři.
V expedičních prostorách firmy se v současné době hromadí nejen velké množství nitěných knoflíků. Najdete tam také knoflíky plastové nebo skleněné. Podle slov ředitele společnosti Jaroslava Šedého firma shromažďuje zajímavé knoflíky z celého Česka. V Jablonném nad Orlicí tak vzniká kolekce, kterou chce společnost Šlesinger v budoucnu představit veřejnosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Superdávka připraví chudé domácností i o pět tisíc. Trestá lidi ve vysokých nájmech či žijící o samotě
-
VIDEO: Sesuv půdy téměř pohřbil vesnici ve Švýcarsku. I přes evakuaci je jeden člověk nezvěstný
-
VIDEO: Dua Lipa opět v Praze zaskočila fanoušky. Zazpívala českou píseň s Ewou Farnou
-
To, že je Lucka z babyboxu, řešila v různých obdobích víc a míň, říká adoptivní máma Eva