U silnice ve Starém Jičíně stojí kamenný pranýř. Připomíná hrdelní právo obce

21. duben 2016
Česko – země neznámá

Největší audioportál na českém internetu

Kamenný pranýř | Foto: Ivana Navrátilová

U silnice ve Starém Jičíně stojí kamenný pranýř. Připomíná hrdelní právo obce

Pranýř byl po staletí místem hanby, ponížení a utrpení. Většinou šlo o jednoduchý kůl nebo kamenný sloup zapuštěný do země, k němuž se odsouzenec přivazoval řetězy. Byl nadosah všem, kteří ho chtěli pranýřovat urážkami, posměchem a někdy i ranami. V obci Starý Jičín se pranýř dochoval dodnes.

Pranýře stávaly na náměstích nebo u frekventovaných cest, aby mohli být odsouzení co nejsnazším terčem. V 18. století některé z pranýřů na náměstích ustoupily mariánským sloupům, všeobecně se likvidovaly ve velkém v rámci josefinských reforem.

V obci Starý Jičín na severní Moravě se historický pranýř dochoval dodnes. Dokazuje, že obec od středověku až do 18. století využívala nižší právo hrdelní. Představitelem práva býval rychtář, osoba žalobní. Na něj se směl obrátit každý a rychtář ho musel vyslechnout.

Malé věci jako hádky a sousedské rozbroje soudil rychtář sám. Větší věci jako loupeže, krádeže, vraždy, manželské nevěry nebo spojení se zlými duchy soudil purkmistr s konšely za účasti rychtáře, který vedl soudní knihu. Obviněného vyslýchali pomocí práva útrpného. Když se nechtěl přiznat, napínali ho na skřipec, lámali mu kosti a různými způsoby jej mučili.

Starý Jičín zdobí zřícenina hradu

Kamenný sloup ve Starém Jičíně stojí u silnice od Nového Jičína, kudy kdysi vedla císařská cesta. Na hladkém dříku je dodnes zachovalé železné oko, které sloužilo v minulosti pro uchycení řetězu. Tuto historickou zajímavost by neměli minout návštěvníci, kteří míří na starojičínský kopec ke zdejší dominantě, zřícenině hradu Starý Jičín. Od pranýře je to k hradu zhruba jeden kilometr.

V prostorách zříceniny se během turistické sezóny koná celá řada kulturních akcí

Hrad Starý Jičín vznikl někdy na přelomu 12. a 13. století. Byl postaven na místě původní dřevěné tvrze a díky své strategické poloze a širokému výhledu do okolí plnil především vojenskou úlohu jako ochrana tzv. Jantarové stezky. Pod hradem vznikla malá osada Starý Jičín, která byla údajně po určitou dobu nejstarším trvale osídleným místem při stezce.

V průběhu staletí vlastnilo hrad několik šlechtických rodů. Koncem 18. století se hrad i panství dostaly do majetku rodu Seilernů, ale vzhledem k nezájmu majitelů rychle chátral. Z kdysi mohutného opevnění se stala zřícenina.

V roce 1996 nechala obec zrekonstruovat hradní věž, kde se v patrech nachází dobová expozice zbroje a dokumentů o hradě a panství Starý Jičín. Obec postupně pokračuje v rekonstrukci hradních zdí. V prostorách zříceniny se během turistické sezóny koná celá řada kulturních akcí. Více informací najdete na stránkách hradu: www.hradstaryjicin.cz.

autor: can