U Slavětína na Lounsku můžete vidět pískovcový menhir jménem Baba

U Slavětína na Lounsku můžete vidět pískovcový menhir jménem Baba
Říká se, že v každém z nás koluje alespoň kapka keltské krve, a tak není divu, že nás dodnes přitahují místa, která nějakým způsobem s pradávným osídlením naší vlasti souvisejí. Rádi se zastavujeme třeba u kamenných menhirů a zkoušíme, zda energie matky Země na těchto místech opravdu proudí.
Jeden takový menhir jménem Baba se nachází u Slavětína na Lounsku v severních Čechách. Kámen pochází z nedalekého lomu, kde se kromě opuky, která sloužila jako stavební materiál pro spoustu domů ve Slavětíně, nacházejí i pískovce. Jde o načervenalý pískovec železitý s vyšším obsahem křemíku.
A právě ten tvoří slavětínský menhir. O době a důvodu jeho vztyčení můžeme dnes jen spekulovat, víc by snad napověděl archeologický průzkum. Menhir Baba je přibližně 170 centimetrů vysoký a jeho hmotnost byla odhadnuta na zhruba dvě tuny.
Během doby, co zde menhir stojí, viděl mnohé. V 17. století při rekatolizaci byl do kamene vsazen dvojramenný kříž. Byla to snaha překrýt posvátné pohanské místo křesťanským symbolem. Ani ten ale nepřežil další dobu bez úhony. V polovině minulého století byl kříž vylomen, přičemž vzal za své i vršek menhiru.
V roce 2012 začali ve Slavětíně přemýšlet o tom, že by vrátili kříž na jeho původní místo. Ale pak přišlo s ještě lepší myšlenkou zdejší občanské sdružení Svéráz, které se snaží o zachování rázu venkova, například navracením alejí i jednotlivých stromů do volné krajiny.
Jeho představitelé si řekli: proč vracet křesťanský symbol na posvátný pohanský kámen? A tak na začátku polní cesty postavili vyzděný kamenný podstavec, do kterého zapustili repliku onoho renesančního, mimořádně zdobného kříže.
Celek pak doplnila ještě bytelná dřevěná lavice a dvě nově vysazené lípy – krásné místo k odpočinku a pohledu na České Středohoří i na cestu, která poutníka dovede až k menhiru jménem Baba.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Členky Femenu protestovaly v Paříži proti autoritářství, e-mail je označil za hajlující Ukrajinky
-
Přerušení výkonu trestu. Aktéři v kauze strojírenského parku půjdou na svobodu, nemusí ani hradit pokutu
-
‚Prezident plodnosti‘ chystá plán na zvýšení porodnosti. Trump ale Američanky spíš nepřesvědčí
-
Řidič v kanadském Vancouveru najel do davu na festivalu. Několik lidí zemřelo a další utrpěli zranění