V Křenovech si váží svého muzea. Je nejmenší v České republice a je plné vah
Na návsi v Křenovech na jihu Plzeňska stojí nejmenší muzeum v České republice. Rekord je zapsaný nejen v pelhřimovské agentuře rekordů Dobrý den, ale dokonce i v Guinessově knize rekordů. Nejmenší muzeum vzniklo z bývalého vážního domku díky nadšení místních obyvatel. A co v muzeu najdete? Samé váhy.
Ještě před pár lety byste muzeum vah hledali v Křenovech marně. Na návsi stál jen neudržovaný domek bývalé zemědělské váhy. Originální nápad se zrodil v hlavě jednoho křenovského chalupáře. Záměr se místním natolik zalíbil, že sami při rekonstrukci odpracovali desítky hodin. Budova dostala nový kabát a rozkvetla do krásy. Při opravách se podařilo zachovat i původní účel domku. Před muzeem je plně funkční nájezdová nákladní váha.
Jaké exponáty v novém muzeum vystavit bylo místním jasné od začátku, a tak na výstavní plochu pouhých 4,2 metru čtverečního vměstnali na 50 exponátů vah. Jsou malé, velké, běžné i kuriózní a rozsah vážení mají od 2 gramů do 16 tun.
Křenovské váhy zváží takřka cokoliv
Zastoupeny jsou tu kromě funkční zemědělské váhy také váhy lékařské, osobní, kuchyňské, krámské, decimální, poměrové, rybářské, poštovní i vojenské kapesní váhy. Kromě toho jsou zde k vidění předměty, které nějakým způsobem s vážením souvisí.
Jednotlivé exponáty pocházejí celkem z osmi zemí. Většinu z nich do sbírky věnovali místní občané. Další pak nadšenci, kteří chtějí muzeum podpořit. Součástí prohlídky je i možnost ověření vlastní hmotnosti. Komu by nestačila osobní nebo lékařská váha v muzeu, může využít váhu venku s váživostí do 16 tun.
U vystavených vah nechybí popisky v češtině a němčině. Nejmenší české muzeum je tak připravené i na zahraniční návštěvníky. Návštěvu byste si měli bez větších obtíží sjednat na místě, stačí zajít vedle muzea k domu č. p. 13 nebo 16 a bude vám otevřeno, vždy je prý někdo doma. Vstupné je dobrovolné a muzeum má bezbariérový přístup. Obec Křenovy najdete na hlavní silnici na trase z Plzně do Domažlic asi šest kilometrů před Horšovským Týnem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ukrajincům pomáhají buginy vytvořené z ojetých aut. Peníze na ně poslali lidé v Česku
-
Trump roztáčí další kolo celní války. Hrozí 50 procenty, pokud Čína nezruší odvetná opatření
-
Hokejisté Pardubic ve třetím semifinále vynulovali Hradec Králové, o výhře 4:0 rozhodli již v první třetině
-
ONLINE: ‚Chtějí nás vyhnat, ale zůstáváme,‘ říká Zelenskyj. Poprvé potvrdil boje v Belgrodské oblasti