V Poděbradech nemají jen lázně. Místní hřbitov je státem chráněnou památkou
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_16x9_tablet/public/images/03683034.jpeg?itok=bRJ2AjRe)
V Poděbradech nemají jen lázně. Místní hřbitov je státem chráněnou památkou
Sláva poděbradských lázní poněkud přehlušila zajímavou státem chráněnou památku, která je svým způsobem jedinečná – městský hřbitov. Na jeho vzniku se podíleli významní umělci počátku 20. století, kteří měli k městu vřelý vztah nebo měli v Poděbradech rodinné příbuzné.
Městský hřbitov vznikl v roce 1898 v úzké spolupráci významného secesního architekta Josefa Fanty a zahradního architekta Františka Thomayera. V areálu hřbitova ale najdete také náhrobky od architekta Antonína Engela, Vojtěcha Kerharta, sochaře Bohuslava Schnircha nebo Františka Bílka.
Severovýchodní zeď dlouhá 300 metrů získala oprávněně název Bílkova. Slepé arkády propojují hroby významných poděbradských osobností a po celé délce se opakují čtyři medailony z dílny sochaře Františka Bílka. Jednotlivé medailony připomínají významné biblické okamžiky a najdete tu také anděla smrti.
Mezi mnoha osobnostmi objevíte například náhrobek MUDr. Bohumila Boučka, zakladatele poděbradských lázní, nebo pomník Josefa Truhláře, posledního starostu československé obce Sokolské. Secesní památkou je také hřbitovní kaple navržená Josefem Fantou. Model kaple představil na světové výstavě v Londýně a následně realizoval právě v Poděbradech. Na výzdobě se podíleli poděbradští řemeslníci. Působivé jsou především překrásné vitráže nad oltářem i vstupními dveřmi, ale najdete tu také četné řezbářské práce.
Rozptylová loučka je u hrobu dvouleté Aničky
Dojemným místem městského hřbitova je rozptylová loučka u hrobu dvouleté Aničky, který pro rodinu svých přátel vyrobil významný sochař Bohuslav Schnirch. Nejsmutnějším místem je poté židovský hřbitov. Jedná se bohužel o většinou prázdné hroby, které vznikly in memoriam pro židovské obyvatele Poděbrad, kteří zemřeli v Osvětimi. Na pomnících je kromě jména uvedeno pouze datum narození nebo v některých případech také místo úmrtí – Osvětim.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Válka na Ukrajině nemá vojenské řešení. I přes odlišné názory ale musíme spolupracovat, říká Blanár
-
Útočník z gymnázia na východě Slovenska chtěl zabít i dvě další dívky. Ten den ale nebyly ve škole
-
Když opustíme Ukrajinu, otevíráme dveře válce. Je třeba méně mluvit a více dělat, vyzývá senátor Fischer
-
Méně masa, více luštěnin. Školáci by měli od září dostávat zdravější obědy, někde už je testují