Ve Lhotě v Plzni pojmenovali po Cimrmanovi lávku přes Radbuzu
Český génius světového formátu Jára Cimrman po sobě zanechal nesmazatelné dílo. Není proto divu, že se v České republice najdou třeba ulice s jeho jménem. Na Plzeňsku mají pro změnu lávku Járy Cimrmana. A to není jediná stopa Járy Cimrmana v Plzni a okolí. Podle kusých dochovaných informací tu Cimrman při svém působení v plzeňském pivovaru dokonce komponoval hudbu a napsal román.
Lávku Járy Cimrmana najdeme ve Lhotě v Plzni. Nejde o překlep. Lhota je součástí Plzně, dnes je její městskou částí. Přesto je to venkov se vším všudy. Louky, pastviny, pole, kokrhání kohoutů a kvokání slepic. Lhotu obtéká řeka Radbuza.
A právě na kraji Lhoty vede přes Radbuzu lávka pojmenovaná po českém vynálezci, spisovateli, filozofovi, divadelním dramatikovi - zkrátka géniovi českého národa. Lávka spojuje Lhotu s nedalekou chatovou osadou. Jen pár metrů pod ní směrem po proudu je téměř tři metry vysoký jez.
Ten dnes zásobuje vodou malou vodní elektrárnu. Vodní dílo možná projektoval právě Cimrman. Proč? Elektrárna je totiž položená tak nízko pod hladinou řeky, že při větší vodě, kterou by mohla přeměnit v elektrickou energii, je zaplavená a bývá prý mimo provoz. Plně funkční je elektrárna naopak ve chvíli, kdy je vody málo.
Román Dědeček a symfonie C moll Sudová
Po lávce ve Lhotě prý Jára Cimrman nikdy nepřešel. Přesto je na Plzeňsku jeho stopa téměř znatelná. Podle neověřitelných historických pramenů působil Cimrman nějaký čas v plzeňském pivovaru. Jakou funkci tam zastával, se už neví. Pobyt v Plzni ho inspiroval ke zkomponování slavné symfonie s názvem C moll Sudová.
V plzeňském hotelu Waldek se Cimrman naplno věnoval psaní. Vznikl tu jeho slavný zapomenutý román Dědeček. Ústřední postavou románu s ryze říční problematikou je bláznivý Viktor.
Zda Viktor sedával u splavu ve Lhotě u Radbuzy, známo není. Možná Cimrmana k napsání Dědečka inspiroval právě zdejší jez. Možná tu sám, ponořen do zvuku monotónně šumící a plynule tekoucí vodní hladiny, psal nebo spal.
Jak už to ve světě bádání po stopách Járy Cimrmana a jeho díle bývá, můžeme o tom spekulovat, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se s tím dá dělat. S jistotou můžeme potvrdit pouze existenci lávky, která nese jméno Járy Cimrmana.
Po lávce se dá přejít pěšky i přejet na kole. Nebo můžete přejít a kolo vést. Přes lávku můžete přejít ve dvojici, trojici a vejde se na ní i čtveřice. Lávku jde přejít i po čtyřech, takže ji využívají i psy. Variant je mnoho.
Prostě Lávka Járy Cimrmana, i kdyby nic jiného, skutečně existuje. A dokonce ji najdete i v turistických mapách. Lávka Járy Cimrmana je dnes součástí naučné stezky Údolím Radbuzy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Trump udělil milosti lidem odsouzeným za útok na Kapitol. Zrušil i desítky nařízení Bidena
-
‚Zakázali mi o tom mluvit.‘ Parkování zdarma v Praze má i auto pumpaře z ODS
-
Muskova moc je historicky bezprecedentní. Na to není demokracie připravena, obává se sociolog médií
-
Trump schvaluje nová nařízení. Chce zvrátit 80 ‚destruktivních‘ rozhodnutí předchozí vlády, řekl