Vydejte se na Cestu od renesance k baroku až na Křížový vrch v Moravské Třebové
Křížový vrch představuje unikátní komplex gotických, renesančních a barokních památek. Celému komplexu staveb vévodí monumentální Kalvárie z poloviny 18. století, kterou kromě tří křížů tvoří barokní sousoší s postavami Panny Marie, sv. Jana a dvou andělů.
Kalvárie je posledním zastavením Křížové cesty, která měla začínat ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie, pokračovat přes kamenný most sv. Jana a poté stoupat vzhůru, lemována barokními kapličkami. Vznikla však pouze Kalvárie a čtyři barokní kapličky postavené kolem roku 1723. V lapidáriu, zřízeném z hřbitovní empírové márnice, je umístěna řada pozoruhodných renesančních náhrobků z přelomu 16. a 17. století.
Schody mrtvých
Jde o kryté schodiště s portálem, na kterém jsou znaky pánů z Boskovic a nápis "Blažení jsou mrtví, kteří umírají v Pánu". Schodiště bylo postaveno za panování Jana z Boskovic a vede na Křížový vrch.
Křížová cesta
Barokní sousoší Tří Křížů s postavami Panny Marie, sv. Jana a dvou andělů je dílem sochaře Jiřího Pacáka z let 1730 až 1740. Křížová cesta je tvořena čtyřmi barokními kapličkami, postavenými kolem roku 1723, které měly být součástí velké Křížové cesty začínající ve farním kostele a končící na Kalvárii na Křížovém vrchu.
Hřbitovní kostel nalezení sv. Kříže
V lapidáriu zřízeném z empírové márnice je umístěna řada pozoruhodných renesančních náhrobků z přelomu 16. a 17. století. Jedná se převážně o náhrobky evangelíků, které byly v době rekatolizace po Bílé Hoře odstraňovány a použity k vydláždění kostela. Na hřbitově se nachází i řada hrobů ruských emigrantů, převážně z řad šlechty, kteří působili v letech 1922 až 1935 v ruském gymnáziu ve městě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Účet za kauzami Vratislava Mynáře: soudy exkancléře osvobozují, policie šetření odkládá
-
Možná redefinovat, rozhodně ale zachovat. Válka na Ukrajině mění i pohled Švýcarů na jejich neutralitu
-
Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo už přes 1000 obětí. Záchranné operace komplikuje občanská válka
-
Týdeník iROZHLASu: ticho před (předvolební) bouří, knihy s čísly místo písmen i uniklý skupinový chat