Počítačový grafik povoláním, mineralog srdcem
Láska Jiřího Svobody ke kamenům začala už v poměrně útlém dětském věku, v kapse u tepláků míval nasbírané právě tyhle poklady – tak trochu k nelibosti maminky, která ty tepláčky dávala do pračky.
Tenkrát ani jeden z nich netušil, že z toho nakonec bude láska na celý život a že skoro celá ta láska bude patřit krajině Českého Středohoří.
Sběratel systematik nebo poeta?
Od obojího trochu, v základní sbírce má Jiří Svoboda samozřejmě popsané nálezy včetně místa a data sběru, ale řada kamenů ještě čeká po krabicích na zpracování. A část kamenů dostává zase jinou roli – stávají se jakousi kamennou bonsají, obrázkem z krajiny. Jde o starobylé japonské umění suiseki, kdy sběratel pro kámen, který evokuje krajinu nebo je jinak pozoruhodný, vyřeže i dřevěnou misku na míru.
Rarity
Erbovním kamenem Českého Středohoří je granát, kámen barvy holubičí krve a jedinečný na světě. Temně rudé zbarvení a lesk ho zařadily mezi vyhledávané šperkařské kameny. Vyskytuje se v drobných velikostech, už kámen o průměru 5 mm je unikátem, ale Jiřímu mineralogický osud dopřál nalézt dva skutečně raritní exempláře ve velikosti kolem 7 mm.
Dalším unikátem je masiv Mariánské skály v Ústí nad Labem – dodnes tu funguje lom, kam se ale na povolení vypravují sběratelé kamenů z celé Evropy, protože se tu vyskytuje i zcela specifický nerost – marienbergit.
České Středohoří poskytuje poměrně širokou paletu i v oboru zkamenělin, dají se tu najít zajímavé kousky: otisky listů a plodů, otisky těl živočichů, dokonce i žraločí zuby. A jak se v knize Tajemství Českého Středohoří můžete dopátrat, dokonce odtud pochází otisk sladkovodního ráčka, který nese jméno podle zdejšího naleziště Bechlejovic – Bechleja inopinata.
A tak až zavítáte do Českého Středohoří – kochejte se do sytosti skvostnými výhledy do krajiny, ale občas taky skloňte oči dolů, pod nohy – i tam na vás čekají poklady.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.