Oceňovaná vědkyně se zkušenostmi ze zahraničí vyvíjí chytré nanovlákenné náplasti, které by mohly pomáhat pacientům po operacích střev a předcházet vážným komplikacím.
Motýl ostruháček Satyrium curiosolus žil 40 tisíc let v izolaci. Jeho genetická výbava je tak velmi originální. Ochranáři se snaží zjistit, co s ním dělá klimatická změna.
Rybáři zřejmě stále častěji budou chytat ryby hlavně pro pocit. Dvouletý výzkum českých vědců ukazuje, že stále více ryb v českých vodách má v těle tzv. věčné chemikálie.
01:06 Výbuchy termitů 10:25 Nejhlubší jezero světa 19:00 Disociace molekul 23:51 Navigace podle hvězd 36:40 Mají motýli rádi hurikány? 43:10 Bylo dříve vejce nebo slepice?
Čeští vědci našli způsob, jak zpomalit růst nádorů jater. U myší zablokovali protein, který pomáhá rakovině šířit se tělem.
Rozhovory Pavly Hubálkové a Jana Lukačeviče s mladými vědci a vědkyněmi, kteří mění svět. O jejich výzkumech, proměnách budoucnosti a vědě jako vášni.
Rozhovory Pavly Hubálkové a Jana Lukačeviče s mladými vědci a vědkyněmi o jejich výzkumech a proměnách budoucnosti. Žárovky jsou pro každého, kdo má vědu jako vášeň.
V nevypsaných závodech o co největší počet měsíců, doprovázejících planety Sluneční soustavy, není většího favorita, než je právě Saturn. A těžko jej už někdo překoná.
Nejstarší vanilka v Evropě z Vladislavského sálu (4:24) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Kdo má nejvíc měsíců? (18:37) – Z historie podvrhů aneb Falšovaný Egypt (24:28)
Amerického vědce Richarda Feynmana mnozí řadí mezi deset největších fyziků všech dob. Narodil se 11. května 1918. V roce 1965 získal Nobelovu cenu.
Armády největších zemí světa běžně mají leteckou a námořní sekci, ale také kosmickou sekci. Dokonce už i české ministerstvo obrany vyslalo do vesmíru svou družici.
Cesty letadlem by díky brněnským vědcům měly být bezpečnější, vyvíjejí totiž systém na sledování únavy pilotů založený na kameře s umělou inteligencí.
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
01:04 Putování leguánů 09:29 Oživíme vyhynulá zvířata? 21:30 Železnice přes USA 27:10 Jak ptáci přežili dinosaury? 35:46 Vzorky z vesmíru 44:10 Pomocníci v kuchyni
Chemici z olomoucké univerzity mají jen jeden pokus na to, aby ze vzorků skvrn ve středověkých lékařských knihách zjistili složení tehdejších medikamentů.