Jako první na světě vědci ze SLO experimentálně potvrdili souvislost mezi neurčitostí kvantového stavu a kvantovou provázaností.
Okolo Měsíce je stále plno tajemství. Rozluštit se je denně snaží astronom Pavel Gabzdyl. O přirozené družici Země píše knihy, pořádá přednášky a také fotí nevšední snímky.
Petr Horálek se specializuje na krajinářskou astrofotografii. Kombinuje noční oblohu s pozemskou krajinou. Jeho snímky zachycují vzácné astronomické úkazy.
„Hvězda, na kterou svět zapomněl. Objevila vesmír, dnes nemá ani pamětní desku,“ napsaly před časem jedny noviny. Titulek patří astronomce Cecilii Payne-Gaposchkinové.
Molekulární bioložka i farmářka. Eliška Zgarbová v laboratoři pěstuje organoidy, miniaturní lidská střeva, a na nich pak zkoumá mechanismy nemocí i personalizovanou léčbu.
K tomu, že žáby v evoluci zvládly pobyt v prostředí plném mikrobů, přispívají biologicky aktivní látky, které vylučují kůží. Nemají totiž šupiny, peří nebo chlupy.
Připomínají dětskou stavebnici, ale ochrání kritickou infrastrukturu nebo úřady před teroristickými útoky. Brněnští vědci vyvinuli pevné, a přitom lehké betonové bloky.
01:11 Proč hvězdy pulzují? 12:37 Neviditelní pomocníci chemiků 21:37 Morseův telegraf 27:10 Bitvy housenek 35:46 Největší strom světa 45:48 Mléko pod mikroskopem
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Projekt Česká cesta do vesmíru umožnil vybraným studentům absolvovat simulaci kosmického letu ve stavu beztíže. Průběh mise přiblížili velitel Jan Spratek a Daniel Biskup.
Jak se testuje kvalita materiálu mimo jiné třeba pro kosmický výzkum? Poslechněte si rozhovor se Saschou Senckem, odborníkem na mikro-CT z Hornorakouské polytechniky.
Dělníci dokončují rekonstrukci planetária ve Stromovce. Přestavba začala před více než dvěma lety a bude stát 300 milionů korun. Otevření je plánované na polovinu června.
Rozhovory Pavly Hubálkové a Jana Lukačeviče s mladými vědci a vědkyněmi, kteří mění svět. O jejich výzkumech, proměnách budoucnosti a vědě jako vášni.
Kráska z Kladiny: bronzová nádoba a pravěké pivo (4:53) – Historické souvislosti: Jak Amerika chtěla vystřizlivět (18:51) – Kakapo soví, papoušek, který nelétá (24:28)
Na jižní polokouli strávila opět nějaký čas ředitelka českobudějovické hvězdárny Jana Tichá. Zúčastnila se mezinárodní konference nedaleko Kapského města v Jižní Africe.