Satelit NASA, který přestal fungovat v roce 1967, se znovu probral k životu. Minulý rok v červnu jeho radiový signál zachytil teleskop v Západní Austrálii.
„Desetimetrové modely planet máme v Brně věrné, na tom si zakládáme,“ říká v rozhovoru astronom a fotograf Pavel Gabzdyl.
Léto sice nenabízí pravou astronomickou noc, ale přesto se na obloze děje spousta zajímavostí. Třeba Perseidy nebo nejvzdálenější fáze Země od Slunce.
Hradiště Valy u Češova - keltské oppidum či sídlo slovanů? Na tuto otázku neexistuje jasná odpověď, protože zde nebyl proveden systematický archeologický výzkum.
Brněnští vědci vyvinuli nový způsob diagnostiky mozkového lymfomu. Nepotřebují provádět rizikové odběry vzorků samotného nádoru, stačí jim trocha mozkomíšního moku.
Výstrahy meteorologů před bouřkami, krupobitím, nebo prudkým větrem slýcháme v poslední době často. O počasí jsme hovořili s meteorologem Romanem Volným.
Letní trojúhelník hvězd, dvě otevřené hvězdokupy v Hadonoši, Venuše jako Jitřenka a pár letních konjunkcí i jiných blízkých setkání s Měsícem.
Jak se bádá v Antarktidě aneb Život na české polární stanici Johanna Gregora Mendela (4:46) – Procházka červencovou oblohou (24:58) – Budou z nás jednou Marťané? (29:36)
Josef Ressel je známý jako vynálezce lodního šroubu. Narodil se 29. června 1793. Studoval ve Vídni, ale rodičům došly peníze. Ressla zachránilo to, že byl zdatný kreslíř.
Červenec přináší prázdniny, dovolené, dlouhé dny a krátké světlé noci, kdy slunce nezapadá hluboko pod obzor. Na obloze je přesto možné pozorovat řadu astronomických úkazů.
Zabývá vývojem a testováním nových materiálů, které umí čistit vzduch či vodu. Její výzkum pomáhá i s ochranou památek. Zvládá spojovat chemii, fyziku a geologii.
Jak bude vypadat česká mise na Mezinárodní vesmírnou stanici? A co dělá s tělem stav beztíže? Odpovídá bojový pilot a astronaut Aleš Svoboda
Přírodní polymery musí respektovat podmínku cirkularity, to znamená, že se vrací oběhu jako surovina. Momentálně tvoří bioplasty asi jen půl procenta z celkové výroby.
Závady na solárních panelech nejrychleji a nejpřesněji odhalují drony vybavené termokamerami. Záznamy pak vyhodnocují pokročilé algoritmy strojového učení.
01:06 Největší živočich na Zemi 07:06 Prodlužuje lemurům spánek život? 17:15 Příčina ozónové díry 24:23 Co dokáže psí čich?
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
V radioporadně se ponoříme do nekonečného vesmíru a prozkoumáme fascinující svět noční oblohy. Jak se do pozorování oblohy pustit, jaké vybavení si pořídit?
Nadrcená a vypálená uhlíková vlákna z laminátového odpadu umí proměnit běžnou betonovou směs v materiál, který by mohl v zimě na silnicích sám rozpouštět námrazu.