Až do 27. února se v liberecké knihovně konají Krajské týdny pro neziskový sektor. Zájemci se tam už mohli seznámit například s tím, jak se žije zrakově postiženým.
Jen z pár set druhů rostlin se staly zemědělské plodiny. Vědci teď hledají další kvůli změně klimatu. Ke zdomácnění přispěly chutné plody a schopnost růst na poli.
Vědci ze Západočeské univerzity a ČVUT namontovali samořídicí systém do starší plzeňské tramvaje. Testují ho v plzeňské vozovně na Slovanech.
01:07 Pase konipas koně? 09:53 Závislost na antidepresivech 22:33 Nejslavnější ovce 27:52 Měla Země dva měsíce? 37:00 Hází žáby žabky? 44:42 Proč sova létá tiše?
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Dvorský safari park by mohl mít od šimpanze, který uhynul o silvestrovské noci, další potomky. A to díky reprodukované asistenci a faktu, že se jedná o vzácné zvíře.
Mezi galaxiemi ve vesmíru fouká vítr. Poprvé ho podrobně popsal mezinárodní vědecký tým, mezi nimi i astrofyzikové z brněnské Masarykovy univerzity.
Česká republika je jednou z mála zemí, která má svoji polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně tam už přes 15 let provádějí různé výzkumy.
Lískooříškové pomazánky nejsou zrovna nejzdravější pochoutka. Zlínští vědci se proto snaží vyvinout jejich zdravější, a přitom stále chutné varianty.
Zájmové chovy živočichů a biologické invaze (4:38) – Astronomie: Planetka Bennu a ingredience života (18:43) – Bernardino de Sahagún, 2. část: Psáno v nahuatlu (23:50)
Na Hromnice o hodinu více. Známá pranostika říká, o kolik se od zimního slunovratu prodloužil světlý den. „A bude to stále lepší,“ komentuje astronomka Jana Tichá.
„Influenceři jsou skutečně nový typ autority," říká pro Český rozhlas Plus antropoložka Marie Heřmanová ze sociologického ústavu Akademie věd České republiky.
Vzorky z planetky Bennu, které přinesla sonda OSIRIS-Rex, obsahují směs organických molekul, včetně řady aminokyselin, které jsou základními stavebními kameny života.
Autoři studie probádali kosterní pozůstatky 435 jedinců z různých evropských a asijských nalezišť od éry lovců a sběračů téměř do začátku letopočtu.
Dvacítka vyvolených z více než 860 přihlášených žáků a studentů koncem března poprvé na vlastní kůži zažije stav beztíže. Zúčastní se totiž takzvané mise Zero G.
01:00 Lovci mamutů a křišťál 11:32 Delfíní samomluva 20:38 Operace na sobě 26:38 Ledový oceán ve vesmíru 37:26 Vypnutí Golfského proudu 44:23 Dokáže sova vidět zvuky?
Vesmírný architekt Tomáš Rousek přemýšlí nad budoucností lidstva. Už před 15 lety se také podílel na vývoji konceptu kosmické lodi pro lety k asteroidům s umělou gravitací.