Zájmové chovy živočichů a biologické invaze (4:38) – Astronomie: Planetka Bennu a ingredience života (18:43) – Bernardino de Sahagún, 2. část: Psáno v nahuatlu (23:50)
Na Hromnice o hodinu více. Známá pranostika říká, o kolik se od zimního slunovratu prodloužil světlý den. „A bude to stále lepší,“ komentuje astronomka Jana Tichá.
„Influenceři jsou skutečně nový typ autority," říká pro Český rozhlas Plus antropoložka Marie Heřmanová ze sociologického ústavu Akademie věd České republiky.
Vzorky z planetky Bennu, které přinesla sonda OSIRIS-Rex, obsahují směs organických molekul, včetně řady aminokyselin, které jsou základními stavebními kameny života.
Autoři studie probádali kosterní pozůstatky 435 jedinců z různých evropských a asijských nalezišť od éry lovců a sběračů téměř do začátku letopočtu.
Dvacítka vyvolených z více než 860 přihlášených žáků a studentů koncem března poprvé na vlastní kůži zažije stav beztíže. Zúčastní se totiž takzvané mise Zero G.
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
01:00 Lovci mamutů a křišťál 11:32 Delfíní samomluva 20:38 Operace na sobě 26:38 Ledový oceán ve vesmíru 37:26 Vypnutí Golfského proudu 44:23 Dokáže sova vidět zvuky?
Vesmírný architekt Tomáš Rousek přemýšlí nad budoucností lidstva. Už před 15 lety se také podílel na vývoji konceptu kosmické lodi pro lety k asteroidům s umělou gravitací.
Vědci z olomouckého výzkumného centra CATRIN při Univerzitě Palackého pracují na inovacích v pěstování rostlin. Cílem projektu, který zahrnuje využití nových biosenzorů...
Ve vědě a výzkumu pracuje v Česku méně než 30 procent žen, upozorňují experti na nelichotivou statistiku u příležitosti dnešního Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě.
S expedicí v Albánii objevil a zmapoval jeskyni Atmos s největším termálním jezerem na světě. Jak obrovské jeskynní jezero Neuron vzniklo a čím může být pro vědu zajímavé?
Mezinárodní vědecký tým tady za účasti českých vědců jako první na světě vyzkoušel s úspěchem novou metodu určování pravěké DNA, která v archeologii může znamenat revoluci.
Jeden z posledních prázdných domů na sokolovském Starém náměstí čeká letos rekonstrukce. Město opraví takzvaný dům Egerius z vlastních prostředků.
Karlovarský kraj bude mít vlastní inovační centrum. Po úspěšném schválení dotace začala jeho realizace.
V roce 2025 se bude opět zvyšovat sluneční činnost, což by podle jihočeské astronomky Jany Tiché mělo přinést příležitost pozorovat i z našeho území polární záři.
Co to je fosilie? Jak vypadají psí záchodky? Jakou písničku poslouchala Jana v osmi letech? A spočítáte v ní holčičí jména?
Tři vášniví sběratelé fascinovaní vesmírem, Zdeněk Schneider, Milan Zvára a Radek Šrejbr, představují hlavní předmět svého zájmu – „kameny z vesmíru“, meteority.