Na periférii naší Sluneční soustavy se nachází tzv. Oortovo mračno, nebo též Oortův oblak. Máme v povědomí, že právě z tohoto mračna pocházejí a také vyletují komety.
Světlušky, hmyz roku 2025 (4:41) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Oortův oblak jako kometární „lednice“ (16:56) – Červená a černá: obrazy z antických váz (22:35)
Astronomové v Chile objevili velmi pozoruhodné těleso. „Známe dosud pouze dva objekty tohoto typu, tento je třetí, takže je to úplný unikát,“ říká astronomka Jana Tichá.
Vlčata nejspíš odpočívala po snědění kořisti a uhynula při sesuvu půdy. Maso nejspíš dostala od lidí, dospělí vlci by totiž nosorožce nedokázali zabít.
Alena je kvůli spinální svalové atrofii ležící. Nemůže se pohnout a nemluví. Komunikuje a také pracuje přes počítač díky speciálnímu zařízení, které reaguje na pohyb očí.
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
01:09 Může ožít zamrzlý život? 09:34 Nejrychlejší úder v živočišné říši 15:33 První spřádací stroj 21:28 Obřad ptačího muže
Elektronické součástky a dráty by se daly pěstovat v koloniích mikrobů. Zvláštní propojení živé přírody s elektronikou by mohlo být úspornější na výrobu i provoz.
Povídání o pavoučích vzduchoplavcích (4:47) – Příběhy s pětkou: Ponorkové eso z Brna (20:17) – Kniha měsíce: Oceán. Poslední divočina (24:56) – Ze života netopýrů (28:30)
Devadesáté narozeniny oslavil Harrison Schmitt, americký astronaut, člen posádky Apollo 17 a jeden ze dvou posledních lidí na Měsíci.
Nejmenší mnohobuněční obyvatelé oceánů výrazně přispívají ke schopnosti Antarktického oceánu ukládat uhlík. Oceány, zvláště tento, jsou v boji s klimatickou změnou klíčové.
Létáte často a nebaví vás z příručního zavazadla při každé kontrole vyndávat tekutiny a elektroniku? Na Terminálu 2 v Praze už díky nejmodernějším CT rentgenům nemusíte.
01:07 Mistr nejdelší migrace 08:02 Jak byl osídlen Velikonoční ostrov? 17:51 Newtonovy přírodní zákony 25:06 Jak vidí psi?
Když parazitolog Julius Lukeš nedávno navštívil americký Kongres, na ceremoniál dorazil v kroji. Těsně předtím mu prý manželka schovala čepici ve stylu hloupého Honzy.
Při šetření závažných trestných činů mohou kriminalistům pomoci i nejasné otisky prstů. Na bříšcích prstů se totiž zachytává jedinečná DNA každého člověka.
Satelit NASA, který přestal fungovat v roce 1967, se znovu probral k životu. Minulý rok v červnu jeho radiový signál zachytil teleskop v Západní Austrálii.
Léto sice nenabízí pravou astronomickou noc, ale přesto se na obloze děje spousta zajímavostí. Třeba Perseidy nebo nejvzdálenější fáze Země od Slunce.