Vědci v litoměřickém centru Ringen pokročili s geotermálním projektem SYNERGYS. Na podzim specializovaná firma začne hloubit první ze tří tepelných uložišť.
Vědci z Přírodovědecké fakulty UK už druhým rokem testují novou metodu vyhledávání larev ptačích motolic ve vodě pomocí detekce DNA.
Na periférii naší Sluneční soustavy se nachází tzv. Oortovo mračno, nebo též Oortův oblak. Máme v povědomí, že právě z tohoto mračna pocházejí a také vyletují komety.
Světlušky, hmyz roku 2025 (4:41) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Oortův oblak jako kometární „lednice“ (16:56) – Červená a černá: obrazy z antických váz (22:35)
Když se den uloží k spánku a probudí se noc, pozemskou krajinu ovládne černočerná tma. Alespoň do nedávna tomu tak bylo. Bylo to ale dobře, nebo špatně?
Astronomové v Chile objevili velmi pozoruhodné těleso. „Známe dosud pouze dva objekty tohoto typu, tento je třetí, takže je to úplný unikát,“ říká astronomka Jana Tichá.
Vlčata nejspíš odpočívala po snědění kořisti a uhynula při sesuvu půdy. Maso nejspíš dostala od lidí, dospělí vlci by totiž nosorožce nedokázali zabít.
Alena je kvůli spinální svalové atrofii ležící. Nemůže se pohnout a nemluví. Komunikuje a také pracuje přes počítač díky speciálnímu zařízení, které reaguje na pohyb očí.
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
01:09 Může ožít zamrzlý život? 09:34 Nejrychlejší úder v živočišné říši 15:33 První spřádací stroj 21:28 Obřad ptačího muže
Elektronické součástky a dráty by se daly pěstovat v koloniích mikrobů. Zvláštní propojení živé přírody s elektronikou by mohlo být úspornější na výrobu i provoz.
Povídání o pavoučích vzduchoplavcích (4:47) – Příběhy s pětkou: Ponorkové eso z Brna (20:17) – Kniha měsíce: Oceán. Poslední divočina (24:56) – Ze života netopýrů (28:30)
Devadesáté narozeniny oslavil Harrison Schmitt, americký astronaut, člen posádky Apollo 17 a jeden ze dvou posledních lidí na Měsíci.
Nejmenší mnohobuněční obyvatelé oceánů výrazně přispívají ke schopnosti Antarktického oceánu ukládat uhlík. Oceány, zvláště tento, jsou v boji s klimatickou změnou klíčové.
Létáte často a nebaví vás z příručního zavazadla při každé kontrole vyndávat tekutiny a elektroniku? Na Terminálu 2 v Praze už díky nejmodernějším CT rentgenům nemusíte.
01:07 Mistr nejdelší migrace 08:02 Jak byl osídlen Velikonoční ostrov? 17:51 Newtonovy přírodní zákony 25:06 Jak vidí psi?
Když parazitolog Julius Lukeš nedávno navštívil americký Kongres, na ceremoniál dorazil v kroji. Těsně předtím mu prý manželka schovala čepici ve stylu hloupého Honzy.