Jan Zrzavý míní, že pokud se lidská populace nemnoží, měli by lidé aspoň umírat „včas“. „Pakliže se nemnožíme a zároveň neumíráme, tak míříme ke kolapsu,“ je přesvědčený.
Afrika a zemědělství, 3. část: Stromy Senegalu (4:45) – Historické souvislosti: Bramborový standard (17:18) – 30 let s Planetáriem: UFO více či méně tajemné,1. část (22:58)
16. dubna 1895, se narodil Vilém Gajdušek, astrooptik a designér optických soustav teleskopů. Jím vyrobená technika se dodnes používá na řadě českých hvězdáren.
Badatelé z univerzit ve švédském Lundu a Washingtonu rozpoznali v krvi látky, které odrážejí míru poškození mozku při Alzheimerově nemoci. O jak revoluční objev se jedná?
Česko reprezentuje na světové výstavě EXPO 2025 v Ósace nejen unikátní český pavilon, ale i expozice nazvaná Les civilizací. Vypráví příběh stromů starých 6,5 tisíce let.
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
01:05 Umíme léčit roztroušenou sklerózu? 12:20 Vědecký objevitel Ameriky 19:32 Oprava Hubbleova dalekohledu 34:54 Proč sasanky nežerou klauny? 43:30 Překvapivá zemětřesení
Krátce po velikonočních svátcích roku 2005 objevili američtí astronomové nové těleso za dráhou planety Neptun – jednu z pěti dnes registrovaných trpasličích planet.
Afrika a zemědělství, 2. část: Domestikace (4:53) – Astronomie: Trpasličí planeta Makemake má 20 let (18:16) – 60 let: Alexej Leonov, první člověk ve volném vesmíru (23:01)
Představte si, že se ocitnete v pohádkovém obchodě, kde máte jakoukoli myslitelnou hračku na dosah ruky. Podobně blažený pocit zažijete v libereckém science centru.
V neděli 13. dubna nastává první jarní úplněk, po kterém se slaví Velikonoce. Pohyblivý termín křesťanských svátků stanovuje velmi staré pravidlo schválené v roce 325.
„Speleologie je hobby, děláme to jako koníček,“ zdůrazňuje pro Český rozhlas Plus speleolog Marek Audy.
Najdete-li zakrslé plodiny se žloutnoucími listy, častou příčinou je virus mozaiky okurek. Badatelé z Halle budoucí lék založili na rozbíjení molekul jeho RNA.
01:00 Dochovala se DNA dinosaurů? 12:04 Papinův hrnec 17:52 Jak probíhá evoluce ve vesmíru? 31:04 Hadí kůže ve hnízdech 42:09 Záhada římského Kolosea
Snad nikdo nepřispěl tolik k vědeckému pokroku a k poznání vesmíru jako Albert Einstein. Publikace Waltera Isaacsona poskytuje výstižný a srozumitelný portrét génia.
Vědci z ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně se podílejí na vývoji baterií pro elektromobilitu, které nebudou snadno hořet a vybuchovat a budou plně recyklovatelné.
Poslechněte si rozhovor s Fabiolou Gianottiovou, odbornicí na částicovou fyziku a ředitelkou Evropské organizace pro jaderný výzkum CERN.