Mezinárodní den kosmonautiky připadá na 12. duben. Právě v tento den v roce 1961 totiž sovětský astronaut Jurij Alexejevič Gagarin vzlétl jako první člověk do vesmíru.
Astronomický slovník se jen hemží „pohádkovými“ výrazy. K různě barevným trpaslíkům, obrům, černým nebo červím dírám nedávno přibyly dokonce borůvkové a hráškové galaxie.
Předposlední březnový den vyvrcholila nad Českem Mise Zero-G. Na palubě speciálního airbusu byl během parabolického letu i reportér Magazínu Experiment Ondřej Vaňura.
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
01:09 Nejhmotnější černé díry 13:07 Provádí myš resuscitaci? 19:56 Létající delfín 25:38 Poznáme bazény po čichu? 35:27 Líná evoluce trilobitů 43:24 Jak změřit zemětřesení?
Přehledná rukověť pro mládež i všechny zvídavé dospělé, kterou sepsal paleontolog Lukáš Laibl. I vy můžete objevovat zkamenělé střípky minulosti skryté v kamenech!
Nad velkomoravskými šperky, tzv. gombíky, si historikové dodnes lámou hlavu. Bylo jimi možné spínat šaty a sloužily jako knoflíky, anebo to byly jen velmi křehké ozdoby?
Jak se stát skutečným paleontologem. Povídání nad knížkou (4:34) – Procházka dubnovou oblohou (20:19) – 30 let s Planetáriem: Věda a víra. Kdo postrkuje evoluci? (25:33)
Během dubna se stále prodlužují dny. Zatímco v úterý 1. dubna bude Slunce nad obzorem více než dvanáct hodin, poslední dubnový den bude trvat už čtrnáct a půl hodiny.
O dubnu pranostiky říkají, že „za kamny ještě budem“, nicméně jarní obloha to už večer naplno „rozbalí“. Budeme-li vědět, kde hledat, Venuši můžeme zahlédnout i ve dne!
Senioři z Liberce se podívali na nejnovější technologie pro výrobu nanomateriálů ve specializovaném ústavu liberecké Technické univerzity. Zájem o exkurzi byl značný.
Standardní vyšetření nedokáže odhalit návrat rakoviny krve včas. Nadějí je teď vysoce citlivá metoda pro detekci a monitoring myelomu, kterou testují v Hradci Králové.
01:06 Železné zuby varana 09:42 Jak houkají sovy? 18:24 První výzkum Merkuru 25:32 Nejstarší zákon o vodě 32:07 Převlečená moucha 41:06 Jak si vysvětlit zemětřesení?
V sobotu 29. března bude nad Českem viditelné částečné zatmění Slunce. Pozorovat jej bude možné i na Hvězdárně Františka Krejčího v Karlových Varech.
Jiří Jaroš působí na Fakultě informačních technologií na VUT v Brně. Před necelým týdnem získal Cenu Wernera von Siemense pro nejlepšího pedagoga za rok 2024.
Třetí ročník festivalu Maker Faire přinese do karlovarského hotelu Thermal bohatý program plný interaktivních workshopů, vystavovatelů a technologických zázraků.
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala patent ve Spojených státech amerických. Metoda vědců z Univerzity Pardubice dokáže diagnostikovat nemoc z krve.