V mozku řady pěvců našli vědci tentýž malý počet genů spojený s agresivním chováním. Brání se jím hlavně ty druhy, které nedokážou zahnízdit jinde než v dutinách.
Jede rychlostí až 20 kilometrů v hodině, uveze až 100 kilogramů, překoná půl metrovou překážku nebo strmý kopec. To vše zvládne nový terénní robot Helhest z dílny ČVUT.
01:05 Nesmrtelná medúza 08:12 Nebezpečné křížení jelenů 17:51 Objev Ameriky od západu 23:24 Proč v Polynésii stavěli sochy?
Naše Slunce je proti ní trpaslíček. Existence jedné z nejjasnějších hvězd na naší obloze se však chílí ke konci.
Stromy podél rušných cest nemusí být vždycky ideální pro lepší ovzduší. Především ve městech, kde auta jezdí mezi domy, mohou naopak škodlivé oxidy dusíku zadržovat.
Okolo Měsíce je stále plno tajemství. Rozluštit se je denně snaží astronom Pavel Gabzdyl. O přirozené družici Země píše knihy, pořádá přednášky a také fotí nevšední snímky.
Zní to jako sci-fi, nebo epizoda Black Mirror. Vědci z Pekingu připojili živé včele na tělo miniaturní čip, díky kterému ji dokážou řídit jako auto na dálkové ovládání.
Vědci v centru BIOCEV pátrají po dosud nepopsaných virech v netopýrech, komárech a klíšťatech. Výzkum by mohl pomoci se připravit na další možnou pandemii.
Lovci mamutů z ústeckého Bukova, 1. část: Sprašová návěj (4:47) – Historické souvislosti: O červeném keři (17:17) – Od podrostu k horám: Žáby Jižní Ameriky (22:29)
Jedním z letních souhvězdí je souhvězdí Střelce. „Od nás je vidět v podstatě pouze v létě a i tehdy se nachází nízko nad jižním obzorem,“ říká astronomka Jana Tichá.
Které nemoci může způsobit roztátý permafrost? A jaké léky ohrožuje změna klimatu? V pořadu Leonardo Plus odpovídá lékařka Marie Bourne.
Vědci zkoumali latinskoamerické mravence, kteří okusují listí, nosí si je s sebou do hnízda a pěstují na něm houby. V mraveništi ovšem funguje něco jako kastovní systém.
Pravidelnými dárci stolice se kvůli přísným kritériím stalo jen 5 z dosud 600 zájemců. Jejich stolice pomáhá pacientům s těžkými záněty střev. Co obnáší fekální terapie?
01:09 Mohou sochy samy kráčet? 13:30 Mrtvá těla pro vědu 19:01 Nejrychlejší tvor planety 25:04 Zmenšují se zvířata na zimu?
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Venuše a Uran spolu s Měsícem na konci týdne nabídnou fotogenickou podívanou na ranní obloze. Vidět bude i hvězda Aldebaran a hvězdokupy Plejády a Hyády v souhvězdí Býka.
Vědci v litoměřickém centru Ringen pokročili s geotermálním projektem SYNERGYS. Na podzim specializovaná firma začne hloubit první ze tří tepelných uložišť.
Vědci z Přírodovědecké fakulty UK už druhým rokem testují novou metodu vyhledávání larev ptačích motolic ve vodě pomocí detekce DNA.