Představte si, že se ocitnete v pohádkovém obchodě, kde máte jakoukoli myslitelnou hračku na dosah ruky. Podobně blažený pocit zažijete v libereckém science centru.
V neděli 13. dubna nastává první jarní úplněk, po kterém se slaví Velikonoce. Pohyblivý termín křesťanských svátků stanovuje velmi staré pravidlo schválené v roce 325.
„Speleologie je hobby, děláme to jako koníček,“ zdůrazňuje pro Český rozhlas Plus speleolog Marek Audy.
Najdete-li zakrslé plodiny se žloutnoucími listy, častou příčinou je virus mozaiky okurek. Badatelé z Halle budoucí lék založili na rozbíjení molekul jeho RNA.
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
01:00 Dochovala se DNA dinosaurů? 12:04 Papinův hrnec 17:52 Jak probíhá evoluce ve vesmíru? 31:04 Hadí kůže ve hnízdech 42:09 Záhada římského Kolosea
Snad nikdo nepřispěl tolik k vědeckému pokroku a k poznání vesmíru jako Albert Einstein. Publikace Waltera Isaacsona poskytuje výstižný a srozumitelný portrét génia.
Vědci z ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně se podílejí na vývoji baterií pro elektromobilitu, které nebudou snadno hořet a vybuchovat a budou plně recyklovatelné.
Poslechněte si rozhovor s Fabiolou Gianottiovou, odbornicí na částicovou fyziku a ředitelkou Evropské organizace pro jaderný výzkum CERN.
Scientismus je směr, který v 19. století vsadil na vědu. Šlo přitom čistě jen o přírodní obory, jako jsou fyzika, chemie, biologie… přičemž královnou zůstala matematika.
Lékaři umí využít části dárcovského srdce i v případě, že se celý orgán transplantovat nedá. Jak probíhá odběr štěpu srdečních chlopní a kde a jak se uchovávají?
Co mají společného nová testovací sada na poruchy chuti, zařízení k nakládání letadel a desková hra pro záchranáře? Všechny vznikly na Univerzitě Pardubice.
Nejstarší moderní Středoevropané (4:30) – Historie: Černá neděle v Dust Bowl (20:43) – Kniha: Příručka skutečného paleontologa (27:13) – Vzpomínka na zelenou Saharu (31:12)
Mezinárodní den kosmonautiky připadá na 12. duben. Právě v tento den v roce 1961 totiž sovětský astronaut Jurij Alexejevič Gagarin vzlétl jako první člověk do vesmíru.
Astronomický slovník se jen hemží „pohádkovými“ výrazy. K různě barevným trpaslíkům, obrům, černým nebo červím dírám nedávno přibyly dokonce borůvkové a hráškové galaxie.
Předposlední březnový den vyvrcholila nad Českem Mise Zero-G. Na palubě speciálního airbusu byl během parabolického letu i reportér Magazínu Experiment Ondřej Vaňura.
01:09 Nejhmotnější černé díry 13:07 Provádí myš resuscitaci? 19:56 Létající delfín 25:38 Poznáme bazény po čichu? 35:27 Líná evoluce trilobitů 43:24 Jak změřit zemětřesení?