Nejnavštěvovanější část Českého ráje můžete projít obnovenou naučnou stezkou

Největší pískovcové město Českého ráje můžete projít obnovenou naučnou stezkou
Úžasné scenérie největšího pískovcového města v Českém ráji nabízí obnovená naučná stezka Hruboskalsko. Měří 7,5 kilometru, začíná a končí v Lázních Sedmihorky a kromě vyhlídek zavede turisty i do hlubokých roklí. Šestnáct nových cedulí upozorňuje nejen na skály, ale i vzácné rostliny a živočichy jako kapradiny, netopýry i na skalních věžích sídlící sokoly.
Neutěšený stav informačních cedulí, které po 10 letech zčásti uhnily a zčásti ztratily čitelnost, byl hlavním důvodem, proč se nadšenci z Českého svazu ochránců přírody Bukovina pustili do obnovy stezky největším pískovcovým městem Českého ráje. „Doufám, že jsme se trošku poučili a udělali jsme ty panely trošku robustnější, použili jsme lepší materiály, tak by ta životnost mohla být třeba 15 let,“ říká za ČSOP Bukovina Vít Praisler.

Samotné panely zdobí ilustrace malířky a grafičky Vlasty Matoušové a nabízejí všechny důležité informace o tom, co návštěvníky stezky obklopuje. Jejich grafické zpracování má u turistů kladný ohlas. „Nové tabule jsou opravdu na úrovni a tím, že ty texty jsou rozdělené do bloků, tak je to přehledné. Moc se mi to líbí,“ uvedl jeden z návštěvníků stezky.
Stezka vede z Lázní Sedmihorky směrem k zámku Hrubá Skála do Hruboskalského skalního města a okruh se poté kolem lázeňských pramenů vrací zpátky. Na stezce je řada úchvatných vyhlídek, z nich nejznámější bude asi pohled na Kapelu.

Turisté si skály prohlédnou nejen z vrchních pohledů, ale také z jejich úpatí. Stezka má proto řadu stoupání a klesání. „Musíme přiznat, že terén je náročnější. Stezka proto není vhodná pro rodiny s kočárkem, pro cyklisty nebo lidi s pohybovými vadami, protože je tam hodně schodišť,“ upozorňuje Praisler. Na naučnou stezku se můžete vydat i v zimě, ale v období náledí by to mohlo být dost nebezpečné.

Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.