Opomíjená místa Českého ráje můžete prozkoumat v knižní novince Karla Čermáka

Opomíjená místa Českého ráje můžete prozkoumat v knižní novince Karla Čermáka
Nechte se zavést na 99 mimořádně zajímavých míst Českorajska v nové regionální publikaci, kterou jako jednu ze tří knižních novinek tohoto týdne pro posluchače Českého rozhlasu Liberec vybral liberecký knihkupec Martin Fryč. I dnes vám představujeme kromě regionálního titulu, taky jeden domácí a jeden zahraniční.
Karel Čermák: Opomíjená místa Českého ráje
Příliš skromný název má tato kniha! Možná výstižnější je: 99 mimořádně zajímavých míst Českého ráje. Tolik jich je v této pečlivě sestavené knize a všechna si zaslouží pozornost turistů a výletníků.
Každé z lokalit je v knize věnován krátký, ale zajímavý a svižný text a také obrazový doprovod současných i historických fotografií. Pokud je třeba, najdete v knize i přesný popis cesty.

Jičínsko, Sobotecko, okolí Trosek, Hruboskalsko, okolí Nové Paky i Lomnicko, ale také na Mnichovohradišťsko, Turnovsko, Maloskalsko, Železnobrodsko a Semilsko.
Karel Čermák je průvodce ze staré školy v tom nejlepším slova smyslu – zdrojem této knize jsou jednak moderní i historické prameny, jednak jeho osobní znalost těchto míst. A také hluboký vztah k Českému ráji a jeho okolí.
Jan Štainbruch: Čest a sláva námořníků
První příběh Čest a sláva námořníků napsal autor původně jako dárek pro otce k jeho osmdesátým narozeninám. Zúročil v něm vzpomínky na svého dědečka - námořníka a korzára (1. světová válka).
Následně, byv nakladatelkou požádán o rozšíření publikace, dopsal druhou novelu Ve jménu lidu, příběh strýce, odbojáře, který se za 2. světové války oženil s Němkou. Skutečná barevnost popisu neklidných válečných a poválečných let je dána především autorovými vzpomínkami na sudetský prvek, který v dobách jeho dětství dosud v pohraničí přežíval.
Ani jeden z příběhů není čistou biografií. S určitou mírou licence však autor nabízí čtivou formou vhled do osudů obyčejných lidí, kterým však neklidné dvacáté století dalo prožít neobyčejné životy.

Carol M. Cramová: Toskánské věže
Příběh mladé svérázné ženy – malířky, zasazený do prostředí středověkých italských měst, upoutá nejen romantické duše, ale i milovníky výtvarného umění a starých řemesel.
Román Toskánské věže, odehrávající se v klikatých uličkách sluncem rozpálených náměstí středověké Itálie, je příběhem mladé ženy, která se odváží vykročit vlastní cestou a prosadit se v muži ovládaném malířském umění a řemesle. Sofia, dcera věhlasného malíře Barducciho, žije v rodném San Gimignanu provdaná za sobeckého a ješitného obchodníka se šafránem, ale tajně touží prosadit svůj talent v malířském umění, do nějž ji svéráznou výchovou zasvětil otec. Ten však nečekaně umírá a dceru už stihne pouze vybídnout, aby svůj sen nevzdávala a nepromarnila tak dar od Boha, kterého se jí dostalo. O pár měsíců později se v Sieně objevuje otrhaný mládenec, a žádá o práci v malířské dílně Maestra Manziniho, bývalého přítele Antonia Barducciho…
Toskánské věže spojují hrdinčinu silnou osobnost s důkladně nastudovaným prostředím a přesvědčivými postavami, které skvěle zapadají do pestrobarevné mozaiky Itálie čtrnáctého století, jež bylo obdobím velkých zvratů v celé Evropě. Stylově sestavená zápletka plná kliček a zvratů téměř nedovolí čtenáři knihu odložit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.