Neveselé prvenství Španělska: nejvíc zdrogovaných řidičů v Evropě

21. únor 2012

Marihuana, kokain a jiné drogy za volantem – taková je realita Španělska. Právě v této evropské zemi totiž řidiči nejčastěji usedají za volant pod vlivem návykových látek. Jak zjistila naše tamní spolupracovnice Ľubica Zlochová, policisté se tomuto palčivému problému snaží čelit.

Nakolik tyto průzkumy o největším počtu zdrogovaných řidičů v Evropě platí?

„Opravdu platí, je to tak. Dokonce to vypadá, že ve Španělsku jezdí třikrát víc řidičů pod vlivem drog než v Itálii, která je v Evropě podle průzkumů Evropské komise na druhém místě.

Navzdory tomu se to tu neodráží na pokutách, protože z tisíců pokut za návykové látky je jen několik desítek takových, které jsou uloženy za jiné drogy. Přesně jen čtyři setiny. Dopravní inspektorát přitom tvrdí, že až pětina španělských šoférů jezdí s nějakou psychoaktivní látkou v krvi.

Mohou sem patřit i legální psychofarmaka, ale bohužel – větší procento Španělů jezdí právě pod vlivem ilegálních substancí. Hlavně je to marihuana a kokain.“

Dělá tedy španělská dopravní policie speciální zátahy na zdrogované řidiče, podobně jako jsou třeba akce zaměřené na alkohol za volantem?

„Policie nemá moc možností podnikat tyto specifické zátahy. Důvod je víc než prozaický: nedostatek testovacích přístrojů. Další problém je, že kampaně jsou zaměřeny většinou vždy proti alkoholu a o drogách, jako jsou cannabis, kokain nebo různé tabletky, se málokdy zmiňují.

Dopravní inspektorát by také chtěl, aby byly stanovené určité hranice, podobně jako je tomu u alkoholu. A také aby se při jejich velkém překročení jasně určila trestní odpovědnost. Za pozitivní zkoušku na drogy je sice pokuta 500 eur a šest bodů z řidičského kreditu, ale málokdy se stane, že by byl někdo jen čistě kvůli drogám za volantem trestně stíhaný.“

Jak je to vlastně ve Španělsku s alkoholem za volantem? Podařilo se aspoň v případě lihovin snížit počet lidí, kteří řídí, i když vypili jen třeba jednu skleničku?

„Úspěch má Španělsko hlavně u mladých lidí. Už se naučili, že nesmějí sedat za volant, když pili alkohol. Ale právě tato skupina ví i to, že zatímco za alkohol jsou pokuty a vězení, drogy jim většinou projdou. Jak už jsem říkala, kontroluje se většinou alkohol, takže oni sice nepijí, ale často v sobě mají něco jiného.

Proto bych doporučila i českým motoristům, aby byli ve španělských městech velmi ostražití. Zejména v pátek a v sobotu v noci je to tu samá fiesta, samá oslava, a řidiči občas sednou za volant pod vlivem opravdu všeličeho.“

ÚAMKTuristické informace v seriálu Autem po Evropě připravujeme ve spolupráci s ÚAMK.
autor: ľzl
Spustit audio