5. etapa: Smůla pokračuje, končí i Plechatý

31. prosinec 2012

Pátá rychlostní zkouška, která se jela na území Chile mezi městy Copiapo a Antofagasta, byla druhá nejdelší v letošním ročníku rallye. Na 483 kilometrech se závodníci museli vypořádat se zrádným pískem fesh-fesh a několika náročnými skalnatými sekcemi. Technika opět dostala zabrat a na všechny čekalo opakované vykopávání a vytahování zapadlých strojů.

Bohužel musím začít špatnou zprávou pro české fanoušky dakarského šílenství. Naše jezdce na letošním ročníku potkává jedno neštěstí za druhým. Dnes musel skončit svoje naděje na dobré umístění další čtyřkolkář z týmu KM Racing Martin Plechatý. A zpráva je o to smutnější, že měl dnešní etapu skvěle rozjetou.

Čtyřkolky

Po startu ze třetího místa měl Plechatý před sebou oba bratry Patronelliovy - v pořadí prvního Alejandra a druhého Marcose. Na 58. kilometru se dostal před mladšího Marcose, ale jen těsně, protože všichni tři jezdci se vešli do 37 sekund. Na 123. kilometru byl však Martin Plechatý ve vedení se slušným náskokem 3,5 minuty. Za ním byl Argentinec Marcos Patronelli a třetí Španěl Gonzales Corominas. Jenže po čtyřech kilometrech měl Plechatý vážnou nehodu, po které byl převezen do bivaku, a ze závodu proto musel odstoupit.

Pro vítězství v kategorii čtyřkolek si nakonec dojel Argentinec Marcos Patronelli, druhý byl jeho krajan Santamarina a třetí Španěl Gonzales Corominas. Stejné pořadí drží také v průběžných výsledcích.

Poslední českou nadějí v kategorii čtyřkolek je tak Oldřich Bražina z Czech Dakar týmu. Jeho stroj značky Polaris má však problémy s nedostatkem výkonu, který je zvlášť v písečných dunách potřeba, a kvůli tomu se mu nedaří držet krok s vedoucími jezdci. Dnešní etapu dokončil na slušném šestém místě se ztrátou zhruba 1,5 hodiny na vítěze. Průběžně je pátý.

Motorky

Do dnešní etapy vyráželi jezdci v pořadí Coma (KTM), Casteu (Sherco), Despres (KTM). Na prvním waypointu (průjezdovém bodě) vedl Despres před Comou jen o 18 sekund a přibližně o minutu byl třetí domácí jezdec, Chilan Lopez Contardo (Aprilia). Do prvního checkpointu (kontrolního bodu) na 123. kilometru se držel Despres stále před Comou, ale rozdíl mezi nimi byl do jedné minuty.

Po patnácti kilometrech byl už Coma první a na druhé místo se dostal Chilan Contardo. Ovšem ne na dlouho, protože po 50 kilometrech byl Despres opět druhý. Coma, Despres, Contardo pokračovali v tomto pořadí dalších 190 kilometrů, ale na 376. kilometru musel Coma zastavit kvůli technickým potížím s motorkou. Po 40 minutách se opět vydal na trať, ale ztráta byla velká a do cíle se mu s ní nepodařilo už nic udělat. Nakonec dojel na 19. místě.

Do vedení se tak dostal Cyril Despres. Ovšem dlouho ho neudržel, protože Chilan Lopez Contardo zúročil znalost domácího prostředí a ve zbylých zhruba 110 kilometrech Desprese předjel. Etapu vyhrál s náskokem 1:14 minuty. Třetí dojel s odstupem 13 minut Francouz David Fretigne.

Dnešní skvělý výsledek vyhoupl Chilana na druhou příčku průběžného pořadí před třetího Portugalce Rodriguese. První místo stále patří Despresovi, který má před druhým Contardem náskok téměř 37,5 minuty. Coma ztrácí na lídra už hodinu a čtvrt a je osmý. Doposud druhý Francouz Casteu měl dnes vážnou nehodu, při které si vážně poranil nohu a Dakar pro něj končí.

V kategorii motorek má česká účast na rallye Dakar nejpočetnější zastoupení. Dva jezdci jedou v barvách týmu KM Racing - David Pabiška a Dušan Randýsek - a další dva v barvách Czech Dakar týmu - Roman Krejčí a Jan Veselý.

David Pabiška si proti včerejšímu 48. místu o čtyři příčky pohoršil a pátou rychlostní zkoušku dojel 52. Také Dušan Randýsek byl v dnešní etapě horší, ale jeho propad byl mnohem větší - včera 36., dnes až 70. Roman Krejčí skončil na 39. místě a pouze jedna příčka mu chyběla, aby zopakoval včerejší umístění. Jan Veselý obsadil 82. místo, což je vzhledem k jeho bolavým zádům maximum, co mohl předvést.

Po pěti etapách je nejlepším českým motorkářem David Pabiška, patří mu 36. místo. Roman Krejčí poskočil o 4 příčky nahoru na 40. místo, naopak Dušan Randýsek spadnul o 9 příček na 45. místo. Poslední z Čechů Jan Veselý je 71., což znamená posun o devět míst. Všichni jedou na motorce Yamaha WR450F.

V barvách týmu KM Racing jede také Ivan Jakeš, který sice ve výsledcích figuruje jako Slovák, ale má české občanství. Jako jediný z Čechů jede na silnějším stroji KTM 690 Rally a daří se mu velmi dobře. V průběžném pořadí je 16. se ztrátou 2 hodin na lídra kategorie.

Auta

Těsný vítěz předchozí čtvrté etapy Američan Robby Gordon s hummerem se hned po startu propadnul až na 12. místo a obtížně si vypracovával cestu vzhůru výsledkovou listinou. Také Francouz Peterhansel s BMW, který dnes startoval jako druhý, postupně ztrácel a nakonec ho na 135. kilometru rychlostní zkoušky zastavily technické problémy s vozem, kvůli kterým vypadnul z boje o první místa.

Na prvním kontrolním bodě na 123. kilometru okupovaly prvních pět míst vozy Race Touareg 2 týmu Volkswagen Motorsport v pořadí: 1. Miller, 2. De Villiers, 3. Sainz, 4. Neves a 5. Attiyah. Nakonec vyhrál etapu Američan Miller o dvě minuty před Španělem Sainzem a dosáhl tak na první vítězství na Dakaru. Třetí byl Katařan Attiyah se ztrátou 4,5 minuty a těsně čtvrtý byl Robby Gordon.

Peterhansel po dalších problémech nakonec dojel se ztrátou dvě a čtvrt hodiny na 33. místě a zřejmě tak definitivně skončily jeho naděje na jubilejní desáté dakarské vítězství. Všechny medailové pozice tak okupují Race Touaregy - první je Miller, druhý Sainz a třetí Attiyah. Gordon s hummerem je čtvrtý a páté je mitsubishi Portugalce Sousy.

S velkým potěšením mohu oznámit, že oranžovo-černé Mitsubishi L200 posádky Zapletal/Ouředníček z týmu OffroadSport v závodu úspěšně pokračuje. Dnes opět zopakovalo umístění ve třetí desítce a se ztrátou necelé 1,5 hodiny dojelo na 25. místě. V průběžném pořadí jsou na tom o dvě příčky hůř (-7:52:56).

Posádka Czech Dakar týmu Kunovský/Latiňák na trati ztratila téměř tři hodiny na vítěze, ale důležité je, že etapu dokončila. Obsadila 41. místo. Druhou posádku Janeček/Chytka, která měla ve včerejší etapě technické problémy se zadním diferenciálem, musela do cíle dotáhnout asistenční tatra Czech Dakar týmu. Do dnešní etapy proto startovala až ze 75. místa a po 483 měřených kilometrech obsadila 50. místo. Průběžně je Kunovský 39. (-11:12:04) a Janeček až 64. (-20:19:46).

Kamióny

Rus Firdaus Kabirov dosáhl na letošní rallye Dakar na první etapové vítězství, když jen těsně za sebou dokázal udržet svého krajana a vedoucího pilota kategorie kamiónů Vladimíra Chagina. A bylo to opravdu těsně, o pouhých 19 sekund. Třetí dojel s velkým odstupem 38 minut Fracouz Joseph Adua s vozem IVECO.

Šestá se ztrátou 48 minut skončila tatra Brazilce de Azeveda s Jaromírem Martincem v kabině a o dalších deset minut za ní byla sedmá liazka Martina Macíka z týmu KM Racing. Marek Spáčil dokončil etapu 17. s více než dvouhodinovou ztrátou na vítěze. Ovšem důležité je, že se stále drží v soutěži i přes problémy s brzdovým obložením, které ho provázely do včerejší etapy.

V průběžném pořadí je na prvním místě stále Chagin s kamazem, druhý jeho krajan Kabirov také s kamazem a třetí je Nizozemec Van Vliet na ginafu. Macík je stále 6., de Azevedo 13. a Spáčil 16. Martin Kolomý, který jede jako rychlá asistence Czech Dakar týmu, nakonec dokončil etapu na dobrém 13. místě se ztrátou 1 hodiny a 50 minut. Průběžně je 28.

Popis trasy 6. etapy:
Dnešní měřený úsek bude náročný a úsilí bude nutné rovnoměrně rozprostřít po celé jeho délce. V první třetině kdy se pojede mimo pisty, bude závodníkům znepříjemňovat cestu prach. Větší a rychlejší auta, hlavní bod programu, budou nutit ty, kteří bojují o pozice, aby si udrželi rychlé tempo. Zároveň však budou muset šetřit síly, protože je čeká opravdová Afrika v podobě přibližně 50 "písečných kilometrů". Po překonání všech obtíží a problémů je pro závodníky připravena odměna. Až přejedou poslední dunu, čeká je asi tříkilometrový písečný svah s městem Iquique a vlnami oceánu na horizontu - nezapomenutelná scenérie.

Copiaco - Antofagasta (670 km / RZ 483 km)

Motocykly:
1. Lopez Contardo (Chile/Aprilia) 5:52:40, 2. Despres (Fr./KTM) -1:30, 3. Fretigne (Fr./Yamaha) -13:13, 4. Faria (Portug./KTM) -15:09, 5. Ullevalseter (Nor./KTM) -18:24, 6. Rodrigues (Portug./Yamaha) -21:46, ...39. Krejčí -1:37:07, 52. Pabiška -1:59:50, 70. Randýsek -2:34:04, 82. Veselý (všichni ČR/Yamaha) -3:19:30.

Průběžné pořadí:
1. Despres 16:38:26, 2. Lopez Contardo -37:37, 3. Rodrigues -44:01, 4. Duclos (Fr./KTM) -1:01:34, 5. Ullevalseter -1:08:07, 6. Street (USA/KTM) -1:12:46, ...36. Pabiška -4:50:28, 40. Krejčí -5:02:24, 45. Randýsek -5:36:24, 71. Veselý -10:38:40.

Čtyřkolky:
1. M. Patronelli (Arg,./Yamaha) 7:39:49, 2. Santamarina (Arg./Can-Am) -29:41, 3. Gonzalez Corominas (Šp./Yamaha) -32:54,... 6. Bražina (ČR/Polaris) -1:34:00.

1. M. Patronelli 20:48:02, 2. Santamarina -1:00:36, 3. Gonzalez Corominas -1:07:13,... 5. Bražina -2:47:23.

Automobily:
1. Miller (USA/Volkswagen) 5:06:15, 2. Sainz (Šp./Volkswagen) -2:10, 3. Attíja (Kat./Volkswagen) -4:27, 4. Gordon (USA/Hummer) -4:48, 5. Neves (Braz./Volkswagen) -9:21, 6. Chicherit (Fr./BMW) -12:24,... 25. Zapletal (ČR/Mitsubishi) -1:28:42,... 40. Kunovský -2:56:53,... 50. Janeček (oba ČR/Toyota) -3:18:07.

1. Sainz 16:10:51, 2. Attíja -4:37, 3. Miller -9:39, 4. Gordon -59:55, 5. Sousa (Portug./Mitsubishi) -1:13:22, 6. Holowczyc (Pol./Nissan) -1:16:18,...27. Zapletal -7:52:56,... 37. Kunovský -11:12:04,... 53. Janeček -34:19:46.

Kamióny:
1. Kabirov 5:48:50, 2. Chagin (oba Rus./Kamaz) -19, 3. Adua (Fr./Iveco) -37:48, ...7. Macík (ČR/Liaz) -57:56, 13. Kolomý -1:49:51, 17. Spáčil (oba ČR/Tatra) -2:10:00.

1. Chagin 18:20:32, 2. Kabirov -26:08, 3. Van Vliet (Niz./Ginaf) -3:07:26,... 6. Macík -4:15:51,... 15. Spáčil -8:51:54,... 23. Kolomý -15:43:14.