Autobaterie může při nabíjení explodovat
I když je srdcem našeho auta - nebo motorky - spalovací motor, bez elektřiny se neobejdeme. A stejně jako pod kapotou nemůže chybět baterka, tak v garáži motoristy má své místo nabíječka. Tedy v garáži správného motoristy-kutila. A protože většina našich posluchačů jsou těmi "správnými motoristy" budou se jim naše informace hodit.
Autobaterie je důležitá a potřebná věc. Pokud se o ni ale nebudete starat, může se stát velmi nebezpečnou. Podle Karla Bezděkovského ze společnosti Micronix hrozí dokonce exploze, a to ve chvíli, kdy se dáme do nabíjení baterie, ve které bude málo elektrolytu.
„Důležité je zkontrolovat hladinu elektrolytu. Málokdo totiž ví, že pokud je hladina pod olověnými deskami, může dojít k vnitřnímu výbuchu akumulátoru, protože může přeskočit jiskra. Potom je také vnější výbuch akumulátoru, který vzniká nahromaděním vodíku v nedostatečně větraném akumulátoru. V případě, že je nedostatečně utažená svorka, může dojít k zajiskření a v některých případech, kde je akumulátor umístěn v nějakém kastlíku, i k výbuchu. Nestává se to často, ale případy jsou známy.“
Aby se tato příjemnost nestala zrovna vám, zkontrolujte před nabíjením hladinu elektrolytu a zvolte správnou nabíječku. K nabíjení gelových baterií, často označovaných jako bezúdržbové, je totiž potřeba jiná, než na baterku s tekutým elektrolytem. Ti, kteří mají hustoměr, by si také měli změřit hustotu elektrolytu v jednotlivých článcích. Měla by se pohybovat kolem 1,25 až 1,28.
„Před nabíjením je dobré zjistit napětí na svorkách akumulátoru, protože pokud by bylo nižší než 11 nebo 11,5 voltu, pravděpodobně došlo ke zkratu jednoho článku a nemá smysl v nabíjení pokračovat. Pokud napětí nebude žádné, došlo k přerušení jednoho z článků a také nemá smysl v nabíjení pokračovat.“
Pozor si dejte také na správné připojení pólů. U dražších nabíječek se sice kromě rozsvícení kontrolky nic nestane, ale u těch levnějších spálíte pojistku. Myslete na to, že červenou barvou bývá označován pól plusový. „Také je dobré si všimnout napětí akumulátoru a nabíječe. Některé nabíječe dokáží nabíjet 6, 12 nebo 24 volty, ale důležité je nabíjet stejným napětím.“
Pokud se rozhodujete nabíječku koupit, počítejte s tím, že nejlevnější přijde zhruba na 500 korun. Takové typy jsou pochopitelně bez možnosti jakéhokoliv nastavení. Za zhruba 1800 Kč seženete nabíječku, která zvládne nabíjet baterie jak s tekutým elektrolytem tak i s gelem, baterky motocyklové i automobilové.