Vyměnit gumičky, nebo celé stěrače?
Nedělejte stejnou chybu jako všichni! Vyměňujte stěrače pravidelně stejně jako třeba pneumatiky nebo olej. V opačném případě totiž nejen zanedbáváte aktivní bezpečnost, když ze svého vozu špatně vidíte, ale hlavně si ničíte drahé čelní sklo.
Jako by hrách na stěnu házel, říká mi Milan Vrba z firmy AutoShop, když se ho ptám na jeho zkušenosti s prodejem stěračů v jeho obchodě. Lidé je mění, až když je pozdě. „Stěrače mění až v okamžiku, kdy po čelním skle skřípe kus železa. Je to škoda, protože si lidé ničí čelní sklo a stejně minimálně dva měsíce před výměnou už po setření skla nic neviděli.“
Nic s nimi nenadělá ani ukazatel opotřebení, který do svých výrobků začali dávat někteří výrobci. „Když se ukazatel zbarví do žluta, stěrač by se měl vyměnit. Jeho životnost můžete prodloužit buď výměnou samotné gumičky, ale to je opatření pouze na dva až tři měsíce, nebo vyměnit celý stěrač.“
Přestože byste to možná neřekli, výměna gumiček je pro mnoho lidí atraktivní. Mnozí šetří každou korunu i u drahých aut, jako by jim po jejich pořízení už nezůstalo na provoz. Levné stěrače, tedy kus za stovku, patří podle Milan Vrby na auta do 50 tisíc korun. Ta jsou prý ráda, že ještě vůbec jezdí. „Tam už nic nefunguje – ramínka stěračů neběhají po svých osách, stěrač není osazen na čelní sklo kolmo. Prostě tady si často nepomůžete ani výměnou zcela nového stěrače.“
Výměna gumiček je řešením pro opravdové kolenovrty. Velmi zajímavý fenomén okolo výměny stěračů pozoruje prodejce autodílů i na malém městě – jak mi popisuje, většina zákazníků to nezvládá. „Ženy alespoň řeknou, že to neumějí, a rovnou mě požádají, abych jim gumičky vyměnil. To je maličkost, která zabere několik desítek sekund. Ovšem potom tu vídám pány ve středním věku, kteří se tam novou gumičku snaží nasadit tak dlouho, až zničí celý stěrač.“
Aniž bychom chtěli z banální výměny stěračů dělat vědu, zkušenosti lidí od fochu mluví jasně. Řidiči výměnu podceňují a našich rad a doporučení nedbají. „Už jsem viděl nasazené stěrače obráceně, nebo si lidé nevšimnou, že u spolujezdce a řidiče je rozdíl v délce stírátek, anebo nedokážou vybrat správný druh konektoru a potom si myslí, že jsme jim prodali špatné stěrače.“
Dbejte proto rad zkušených prodavačů, kteří navíc mají v autopotřebách na jednotlivé typy aut tabulky, kde jsou uvedeny rozměry i schválené druhy stěračů, které pro daný vůz s ohledem na jeho výkon schválil jeho výrobce.