Jak se tvoří antihmota
Antivodík, který se podařilo připravit vědcům v Evropské organizaci pro jaderný výzkum CERN, určitě neumožní v duchu vědeckofantastických knih a filmů využívat obrovské množství energie, která se uvolňuje při anihilaci hmoty a antihmoty.
Nicméně i tak je to významný průlom, který snad dovolí některá tajemství antihmoty poodhalit. Atomy antivodíku se totiž podařilo vytvořit na tak dlouhou dobu, že je fyzikové mohou detailněji zkoumat. Vytvořit antiatomy z jejich prvotních součástek – antiprotonů, pozitronů a antineutronů, totiž není vůbec snadná záležitost, jak v příspěvku Jany Olivové vysvětluje Petr Závada z Fyzikálního ústavu Akademie věd, který také spolupracuje na experimentech v CERN.
Nejposlouchanější
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Giacomo Casanova: Historie mého života. Paměti slavného svůdce žen i diplomata, umělce a špióna
-
Josef Váchal: Krvavý román. Temná krása literární krutosti
-
Připomeňte si Aloise Švehlíka jako Caesara v titulní roli Shakespearova dramatu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.