Cena J. Folbergrové za výzkum metabolismu mozku
Doktorka Jaroslava Folbergrová se už od roku 1958, kdy nastoupila do Fyziologického ústavu Akademie věd, věnuje výzkumu v biomedicínských vědách.
Zabývala se a stále se zabývá především výzkumem biochemických pochodů v mozku, studiem jeho metabolismu – a to jak v mozku zdravém, tak nemocném. Studuje mimo jiné mechanismy poškození mozku při epileptických záchvatech, především tzv. oxidativní stres.
Cílem Jaroslavy Folbergrové je, aby výsledky jejího bádání mohly být využity při léčbě epilepsie. Podle tiskového odboru Akademie věd je autorkou 129 prací v renomovaných mezinárodních vědeckých časopisech s celkovým počtem zhruba 3500 citací, byla také opakovaně oceněna na mezinárodním fóru.
Za její zásluhy jí předseda Akademie profesor Jiří Drahoš minulý týden předal čestnou oborovou medaili Jana Evangelisty Purkyně. Jak v rozhovoru s Janou Olivovou doktorka Folbergrová vysvětlila, zajímají ji různé epileptické záchvaty u experimentálních zvířecích modelů.
Nejposlouchanější
-
Elfriede Jelinek: Když slunce zapadá, většina lidí konečně odchází z kanceláří!
-
August Strindberg: Slečna Julie. Vlasáková, Trojan a Dyková v příběhu podivné lásky
-
David Herbert Lawrence: Milenec lady Chatterleyové. Vášnivý příběh nerovné živočišné lásky
-
Toni Morrisonová: Nejmodřejší oči. Emocionálně devastující román o krutosti kultu krásy i rasismu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.