Cena za výzkum vodivých polymerů
Polymery, které obvykle laicky označujeme jako umělé hmoty, jsou ve své většině nevodiče neboli izolanty. Pokud se však do nich do nich přidá určitá látka, mohou se u nich projevit zajímavé elektrické vlastnosti a polymery se mohou stát vodivými.
Jiné polymery mohou být vodivé i díky své speciální zajímavé struktuře. V tom případě se dá způsobem přípravy dokonce řídit i míra jejich vodivosti. Mohou se tak připravit od nevodivých forem až po vodivost srovnatelnou s vodivostí kovů. Díky tomu mohou vzniknout materiály s velmi širokým a speciálním využitím.
Za dlouhodobý vývoj elektricky vodivých polymerů, jejichž typickým příkladem je polyanilin, získal letos Cenu Učené společnosti České republiky v kategorii vědecký pracovník doktor Jaroslav Stejskal z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd.
O elektricky vodivých polymerech už publikoval neuvěřitelných 290 původních prací v předních mezinárodních časopisech, které měly obrovský citační ohlas.
Nejposlouchanější
-
Eli Beneš: Nepatrná ztráta osamělosti. Oceňovaný debut současného českého spisovatele
-
Deník zloděje. Autobiografický příběh padlého anděla Jeana Geneta
-
Peter Karvaš: Sedm svědků. Detektivka ve hvězdném obsazení otevírá otázky po občanské odpovědnosti
-
Molière: Misantrop. Komedie o tom, jak je těžké mít rád lidi
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.