CERN slaví 60. výročí založení
V jednom z největších vědecko-výzkumných zařízení na světě všech dob CERN se dnes slaví, uplynulo totiž přesně 60 let od založení této organizace.
Dnes je tomu přesně 60 od chvíle, kdy vznikla největší vědecká laboratoř pro základní fyzikální výzkum elementárních částic a struktury hmoty na světě, Evropská organizace pro jaderný výzkum CERN.
Díky jejím nejmodernějším přístrojům na samé hranici technických možností, včetně největšího a nejvýkonnějšího urychlovačem částic na světě LHC, už tamní vědci získali řadu převratných poznatků o mikrosvětě elementárních částic, o základních stavebních kamenech hmoty i o silách, které mezi nimi působí. Postoupili o kousek dál k poznání vzniku vesmíru a toho, jak vypadala hmota v jeho nejranějších fázích.
Některé z těchto objevů přinesly Nobelovy ceny. Největší pozornost vzbudilo potvrzení existence částice zvané Higgsův boson, která hraje zásadní roli v mechanismu, jakým některé subatomární částice nabývají svou hmotnost. Urychlovač LHC se nyní modernizuje, aby už příští rok začal opět srážet částice o téměř dvojnásobných energiích. A vědci očekávají nové zásadní objevy, včetně těch, které pomohou poodhalit záhadu tzv. temné hmoty a temné energie.
Nejposlouchanější
-
Jan Zábrana: Psovod Gerža. Jak se z člověka stává stvůra
-
Pianistka hrající jen na černých klávesách. Slavný román Elfriede Jelinekové
-
Petr Zelenka: Extáze. Příběh věnovaný všem upřímným rockovým kapelám let osmdesátých
-
William Shakespeare: Bouře. Úchvatná marnost lidského života v geniálním překladu Martina Hilského
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.